Pregled bibliografske jedinice broj: 937145
Plućna rehabilitacija u prevenciji depresivnosti i anksioznosti u bolesnika s astmom i KOPB.
Plućna rehabilitacija u prevenciji depresivnosti i anksioznosti u bolesnika s astmom i KOPB. // Depresija u stoljeću uma : 4. hrvatski kongres o prevenciji i rehabilitaciji u psihijatriji s međunarodnim sudjelovanjem. Gyros 2015 ; vol.3, supl. 1 : 139.
Zagreb: Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015. str. 139-139 (poster, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 937145 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Plućna rehabilitacija u prevenciji depresivnosti i anksioznosti u bolesnika s astmom i KOPB.
(Pulmonary rehabilitation in prevention of depression and anxiety of patients with asthma and chronic obstructive pulmonary disease.)
Autori
Basara, Latinka ; Jalušić-Glunčić, Tajana ; Maletić, Olivera ; Pelicarić, Dubravka ; Popović-Grlr, Sanja ; Samaržija, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Depresija u stoljeću uma : 4. hrvatski kongres o prevenciji i rehabilitaciji u psihijatriji s međunarodnim sudjelovanjem. Gyros 2015 ; vol.3, supl. 1 : 139.
/ - Zagreb : Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015, 139-139
Skup
4. hrvatski kongres o prevenciji i rehabilitaciji u psihijatriji s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.02.2015. - 28.02.2015
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Plućna rehabilitacija, astma KOPB
(Pulmonary rehabilitation, asthma, COPD)
Sažetak
Astma i kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) predstavljaju bolesti s učestalim psihološkim komorbiditetima. Visoka prevalencija anksioznosti i depresije u bolesnika je poznata, a također i pozitivan utjecaj koji program plućne rehabilitacije ima na psihičku dobrobit ovih bolesnika. Cilj: Ispitati utjecaj programa plućne rehabilitacije na psihološke varijable – anksioznost, depresivnost i kvalitetu života u grupi bolesnika s astmom i KOPB uzevši u obzir stupanj težine njihove bolesti. Metoda: Kod 44 bolesnika (22 s astmom i 22 s KOPB) izmjerena je razina anksioznosti, depresivnosti i kvalitete života na početku i na kraju trotjednog programa plućne rehabilitacije. Stupanj težine bolesti izražen je kroz vrijednost FEV1 – forsirani ekspiratorni volumen u prvoj sekundi. U grupi s normalnom FEV1 vrijednošću bilo je 19 bolesnika, 10 u grupi s blagom opstrukcijom, 6 u grupi s umjerenom i 9 u grupi s teškom opstrukcijom. Svi bolesnici sudjelovali su u aktivnostima programa plućne rehabilitacije sukladno propisanim smjernicama. Rezultati: Rezultati su pokazali značajno smanjenje simptoma depresivnosti i anksioznosti (p<0.01) te povećanje procjenjene kvalitete života (p<0.01) u svim grupama bolesnika, neovisno o stupnju težine bolesti. Zaključak: Program plućne rehabilitacije efikasan je u smanjivanju simptoma depresivnosti i anksioznosti kao i u povećanju procjenjene kvalitete života bolesnika s astmom i kroničnom opstruktivnom plućnom bolesti. Efikasnost je vidljiva neovisno o stupnju težine plućne bolesti te je stoga treba ponuditi svim bolesnicima kao mjeru prevencije
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Zagreb