Pregled bibliografske jedinice broj: 937034
Predgovor
Predgovor // Istarske i kvarnerske teme: Radovi sa znanstvenoga skupa Etnološke i folklorističke znanosti u Kvarnerskome primorju i Istri u 19. i 20. stoljeću: Rijeka, 11. – 12. listopada 2013. / Primorac, Jakša ; Holjevac, Sanja (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2017. str. 7-22
CROSBI ID: 937034 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Predgovor
(Foreword)
Autori
Primorac, Jakša ; Holjevac, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Istarske i kvarnerske teme: Radovi sa znanstvenoga skupa Etnološke i folklorističke znanosti u Kvarnerskome primorju i Istri u 19. i 20. stoljeću: Rijeka, 11. – 12. listopada 2013.
Urednik/ci
Primorac, Jakša ; Holjevac, Sanja
Izdavač
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU)
Grad
Zagreb
Godina
2017
Raspon stranica
7-22
ISBN
978-953-347-098-6
ISSN
1331-8225
Ključne riječi
Istra, Kvarner, 19. i 20. stoljeće, etnologija, folkloristika
(Istria, Kvarner, 19th and 20th century, ethnology, folklore studies)
Sažetak
Urednici zbornika radova Istarske i kvarnerske teme sa znanstvenog skupa Etnološke i folklorističke znanosti u Kvarnerskome primorju i Istri u 19. i 20. stoljeću, koji je u Rijeci 11. i 12. listopada 2013. okupio etnologe, antropologe, folkloriste, etnomuzikologe, povjesničare, dijalektologe i stručnjake iz drugih društvenih i humanističkih disciplina, u "Predgovoru" u prvom dijelu opisuju ukratko razvoj etnologije i folkloristike na Kvarneru i u Istri od 17. stoljeća do danas. U drugom dijelu iznose kraće kritičke opise svih četrnaest znanstvenih i stručnih članaka u zborniku. Pošto su organizatori skupa bile dvije znanstvenoistraživačke jedinice u sklopu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti: Odsjek za etnologiju Zavoda za povijesne i društvene znanosti u Zagrebu, koji raspolaže bogatom etnografskom i folklornom građom s područja Istre i Kvarnerskoga primorja, i Zavod za povijesne i društvene znanosti u Rijeci s Područnom jedinicom u Puli, koji predstavlja središnju znanstvenu ustanovu sjevernojadranskoga područja, urednici naglašavaju da se regionalna etnološka, folkloristička i srodna istraživanja mogu kvalitetno razvijati unutar Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti jer ona posjeduje određene infrastrukturne prednosti u odnosu na druge znanstvene ustanove u zemlji obuhvaćajući zavode i odsjeke koji su pretežno smješteni u Zagrebu, a odnose se na zasebne društvene i humanističke discipline, poput Odsjeka za etnologiju, ali i brojne znanstvenoistraživačke jedinice u raznim gradovima izvan Zagreba, poput Rijeke, gdje postoji Zavod za povijesne i društvene znanosti. Plodna suradnja navedenih dviju ustanova unutar Hrvatske akademije kao krovne ustanove urodila je znanstvenim skupom sa vrlo aktualnim i zanimljivim radovima koji su objavljeni u ovom zborniku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne društvene znanosti, Etnologija i antropologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti