Pregled bibliografske jedinice broj: 936806
Zdravlje i bolest u Bibliji i kroz povijest kršćanstva
Zdravlje i bolest u Bibliji i kroz povijest kršćanstva // Sakrament bolesničkog pomazanja - Das Sakrament der Krankensalbung. Godišnji pastoralni skup - Pastorale Jahrestagung der kroatischen Priester, Diakone und Pastoralmitarbeiter/Innen / Polegubić, Adolf (ur.).
Frankfurt: Hrvatski dušobrižnički ured, Frankfurt am Main, 2018. str. 33-64 (pozvano predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 936806 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zdravlje i bolest u Bibliji i kroz povijest kršćanstva
(Gesundheit und Krankheit in der Bibel und in der Geschichte des Christentums)
Autori
Kovač, Nedjeljka s. Valerija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Sakrament bolesničkog pomazanja - Das Sakrament der Krankensalbung. Godišnji pastoralni skup - Pastorale Jahrestagung der kroatischen Priester, Diakone und Pastoralmitarbeiter/Innen
/ Polegubić, Adolf - Frankfurt : Hrvatski dušobrižnički ured, Frankfurt am Main, 2018, 33-64
ISBN
978-3-9815964-9-6
Skup
Godišnji pastoralni skup "Sakrament bolesničkoga pomazanja"
Mjesto i datum
Vierzehnheiligen, Njemačka, 09.10.2017. - 12.10.2017
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Biblija ; Bog ; čovjek ; stvorenje ; bolest ; zdravlje ; grijeh ; Isusova ozdravljenja ; spasenje ; bolnice
(Bibel ; Gott ; Mensch ; Schöpfung ; Gesundheit ; Krankeit ; Jesu Heilungen ; Erlösung ; Krankenhäuser)
Sažetak
Da bi se bolje razumjela predodžba zdravlja, bolesti i ozdravljenja u Bibliji i u kasnijem razvoju kršćanstva, potrebno je najprije okvirno istaknuti nekoliko značajki biblijske i teološke slike čovjeka. Biblija polazi od toga da je čovjek Božje stvorenje i da je u trajnom, dijaloškom odnosu sa svojim Stvoriteljem, s drugim ljudima i sa svim stvorenjima. Kao Božje stvorenje čovjek ima izvanredno dostojanstvo, jer je stvoren na sliku Božju, ali je istodobno prolazan i smrtan te podložan grijehu. Biblija govori o konkretnom čovjeku i njegovim životnim situacijama, u kojima se pojavljuju i bolest i ozdravljenje. Prevladavajući je pogled na te stvarnosti duhovno-teološki, a ne medicinski. Bolest i zdravlje obuhvaćaju čitava čovjeka i njegove egzistencijalne odnose te posebno odnos s Bogom. Različiti su uzroci bolesti: ona može dolaziti od zlih duhova, može biti posljedica grijeha ili pak poslana od Boga. Ozdravljenje je prvenstveno Božje djelo. Isusova ozdravljenja nemaju svrhu samo fizički vratiti zdravlje bolesniku, nego su znak ovozemaljske prisutnosti eshatološkoga spasenja i Kraljevstva Božjega koje je u konačnici Božji dar. Biblijska paradigma bolesti i zdravlja dominirala je i u kasnijem razvoju kršćanstva. Briga za bolesne od početka je bitni dio kršćanskoga nasljedovanja Isusa Krista te se tijekom povijesti razvijala u svoje institucionalizirane oblike. Bolest i zdravlje su se povezivali i s čovjekovom duhovnom dimenzijom i eshatološkim spasenjem, pa se pored medicinskog liječenja jak naglasak stavljao na crkveno- liturgijske oblike skrbi za bolesnike. Noviji pristupi u pastorala i crkvenom učiteljstvu uravnoteženo vrednuju kako tjelesnu tako i duhovnu dimenziju bolesti i liječenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija