Pregled bibliografske jedinice broj: 936522
Vojnici iz Bibinja u mletačkim prekojadranskim kopnenim postrojbama (18. stoljeće)
Vojnici iz Bibinja u mletačkim prekojadranskim kopnenim postrojbama (18. stoljeće) // Bibinje / Bralić, Ante ; Gverić, Ante (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru ; Ogranak Matice hrvatske u Zadru ; Općina Bibinje, 2022. str. 242-249 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 936522 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vojnici iz Bibinja u mletačkim prekojadranskim
kopnenim postrojbama (18. stoljeće)
(Soldiers from Bibinje in Venetian Overseas Military
Army Units (the 18th century))
Autori
Čoralić, Lovorka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Bibinje
/ Bralić, Ante ; Gverić, Ante - Zadar : Sveučilište u Zadru ; Ogranak Matice hrvatske u Zadru ; Općina Bibinje, 2022, 242-249
ISBN
978-953-331-359-7
Skup
Znanstveni skup o Bibinjama
Mjesto i datum
Bibinje, Hrvatska, 27.04.2018. - 28.04.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Bibinje, Mletačka Republika, Fanti oltramarini, Croati a cavallo, vojna povijest, 18. stoljeće
(Bibinje, Republic of Venice, Fanti oltramarini, Croati a cavallo, military history, the 18th century)
Sažetak
Rad je nastavak višegodišnjih proučavanja udjela Hrvata i hrvatskih vojnih snaga u mletačkim kopnenim postrojbama u ranome novom vijeku. Zasniva se na raščlambi gradiva pohranjenog u Archivio di Stato di Venezia (fond državne magistrature za novačenje pod imenom Inquisitori sopra l'amministrazione dei pubblici ruoli), u sklopu kojega su sadržani popisi časnika, dočasnika i običnih vojnika u jedinicama pješaštva (Fanti oltramarini) i konjaništva (Cavalleria Croati, Croati a cavallo) u 18. stoljeću. Središnja tema ovog rada su vojnici zavičajem iz Bibinja te se na osnovi raspoloživih podataka razrađuju vremenski okvir i intenzitet njihova prisustva u navedenim vojnim snagama, razdioba unutar pješaštva i konjaništva, kao i osobne značajke pojedinih vojnika. Predmet istraživačkog interesa su i zapovjednici satnija i pukovnija u kojima se bilježe ovdje razmatrani vojnici, kao i konkretna mjesta njihova djelovanja. Prema provedenome istraživanju, a riječ je o malenome uzorku, Bibinjci su pretežito bili pripadnici pješačkih jedinica, a njihove su satnije djelovale na području od Mletaka (Lida kao središnje vojne baze) do Dalmacije (Zadar i Sutomišćica na otoku Ugljanu). Vojni zapovjednici unutar čijih su postrojbi zabilježeni vojnici iz Bibinja bili su ugledni pukovnici dalmatinskoga i bokeljskog podrijetla, djelatni tijekom vojne karijere na širokom potezu mletačkih stečevina od Veneta do Grčke. U zaključku rada napominje se da broj Bibinjaca u mletačkoj profesionalnoj kopnenoj vojsci nije bio velik, ali da i ovaj relativno maleni uzorak pruža mogućnosti za osvjetljavanje jedne manje poznate, ali istraživačke pažnje ipak vrijedne sastavnice iz povijesti Bibinja na izmaku ranoga novog vijeka. Na kraju teksta se u formi priloga donosi cjelovit poimenični pregled svih do sada istraženih vojnika iz Bibinja u mletačkim prekomorskim kopnenim postrojbama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest