Pregled bibliografske jedinice broj: 936495
Interdisciplinarna koordinacija i rana intervencija: preliminarni rezultati istraživačkog projekta „Kauzalna indukcija u kontekstu makroparadigme razvojne psihopatologije i teškoća u razvoju“
Interdisciplinarna koordinacija i rana intervencija: preliminarni rezultati istraživačkog projekta „Kauzalna indukcija u kontekstu makroparadigme razvojne psihopatologije i teškoća u razvoju“ // Međunarodna konferencija "Multidisciplinarni pristupi u edukaciji i rehabilitaciji"
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 2018. (predavanje, međunarodna recenzija, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 936495 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Interdisciplinarna koordinacija i rana
intervencija: preliminarni rezultati istraživačkog
projekta „Kauzalna indukcija u kontekstu
makroparadigme razvojne psihopatologije i teškoća
u razvoju“
(Interdisciplinary coordination and early
intervention: preliminary results of research
project „Causal induction in the context of
macroparadigme of developmental psychopatology and
disabilities“)
Autori
Romstein, Ksenija ; Velki, Tena ; Košuta Petrović, Maja ; Štimac, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Međunarodna konferencija "Multidisciplinarni pristupi u edukaciji i rehabilitaciji"
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 20.04.2018. - 22.04.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
prenatalni čimbenici rizika, razvojni ishodi, rana intervencija, protokoli praćenja, interdisciplinarna koordinacija
(prenatal risk factors, developmental outcomes, early intervention, protocols, interdisciplinary coordination)
Sažetak
Longitudinalna istraživanja pokazuju kako je za provođenje programa rane intervencije s povoljnim razvojnim ishodima potrebna suradnja i koordinacija različitih struka. U prvome redu se ona odnosi na suradnju medicine i zdravstva, edukacijske rehabilitacije i psihologije. Rezultati dvogodišnjeg znanstveno-istraživačkog projekta Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku i KB Sveti duh iz Zagreba, pokazuju kako je za učinkovito, plansko i sustavno provođenje rane intervencije potrebno reorganizirati pristup unutar pojedinih struka te razviti primjerene mehanizme koordinacije između navedenih znanosti i pripadajućih disciplina koje se bave problematikom djece s teškoćama u razvoju. Odnosno, za učinkovitu i sustavnu ranu intervenciju potrebno je načiniti sljedeće: razviti ginekološke protokole kojima se mogu identificirati čimbenici rizika za postnatalne nepovoljne razvojne ishode, promijeniti sustav praćenja novorođenčadi i dojenčadi u ambulantama i pedijatrijskim ordinacijama, uključujući mijenjanje softverske podrške koja je trenutačno prisutna u sustavu zdravstva (uz vitalne znakove i biološke markere, uvesti screening testove), uvesti sustav komunikacije i prenošenja informacija o razvoju djeteta te oformiti znanstveno-istraživačke platforme kojima bi znanstvenici s različitih područja mogli longitudinalno pratiti razvoj djece i učinke programa. Pretpostavka kako se na taj način može implementirati rana intervencija kao sustavna podrška razvoju djece tj. rana intervencija kao provođenje znanstveno utemeljenih rehabilitacijskih programa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Edukacijsko-rehabilitacijske znanosti, Obrazovne znanosti (psihologija odgoja i obrazovanja, sociologija obrazovanja, politologija obrazovanja, ekonomika obrazovanja, antropologija obrazovanja, neuroznanost i rano učenje, pedagoške discipline)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Osijek,
Klinička bolnica "Sveti Duh",
Medicinski fakultet, Osijek,
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Osijek