Pregled bibliografske jedinice broj: 936268
Osobni arhivski fondovi i specijalizirani arhivi na primjeru književnika
Osobni arhivski fondovi i specijalizirani arhivi na primjeru književnika // "Šegrt Hlapić" - od čudnovatog do čudesnog / Majhut, Berislav ; Narančić Kovač, Smiljana ; Lovrić Kralj, Sanja (ur.).
Zagreb : Slavonski Brod: Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti ; Ogranak Matice hrvatske u Slavonskom Brodu, 2015. str. 775-787 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 936268 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osobni arhivski fondovi i specijalizirani arhivi na primjeru književnika
(Personal Papers and Specialized Archives on the Example of Writers)
Autori
Lučić, Melina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
"Šegrt Hlapić" - od čudnovatog do čudesnog
/ Majhut, Berislav ; Narančić Kovač, Smiljana ; Lovrić Kralj, Sanja - Zagreb : Slavonski Brod : Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti ; Ogranak Matice hrvatske u Slavonskom Brodu, 2015, 775-787
ISBN
978-953-57604-1-2
Skup
Međunarodna znanstvena konferencija od čudnovatog do čudesnog: 100 godina Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića
Mjesto i datum
Slavonski Brod, Hrvatska, 18.04.2013. - 20.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
osobni arhivski fondovi ; specijalizirani arhivi ; književnici
(personal papers ; specialized archives ; writers)
Sažetak
Književni su arhivi zanimljivi i izazovni i knjižničarima i arhivistima i muzealcima. Književnici pretežu među stvarateljima osobnih fondova u Hrvatskoj i danas, a tradicija je (domaća i inozemna) skrbi za taj segment osobnih fondova bogata. U radu se daje pregled inozemnih iskustva arhiva književnika, primjeri muzeja i knjižnica, književnih arhiva pri znanstveno-istraživačkim ustanovama i književnih arhiva kao samostalnih ustanova. Posebna se pažnja posvećuje arhivima književnika u Hrvatskoj, poglavito značenju NSK i drugih knjižnica, a pokazuju se i komentiraju i primjeri knjižnično obrađenih fondova književnika, pa tako i jedini obiteljski arhiv u privatnom vlasništvu koji bi se uvjetno mogao nazvati i književnim – arhiv obitelji Brlić u Slavonskom Brodu. Znanstveni prinos rada ogleda se u novim rezultatima istraživanja književnih arhiva u Hrvatskoj kao zasebnih institucija, specijaliziranih arhiva, arhiva pri drugim ustanovama i svih drugih domaćih iskustava u komparaciji s inozemnima. Analiza rezultira spoznajom da bi budućnost književnih arhiva trebalo rješavati u suradnji baštinskih institucija, uz ujednačenu stručnu obradbu i opis arhivskih zapisa u njima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Povijest, Književnost