Pregled bibliografske jedinice broj: 935868
Pregovori o transatlantskoj trgovini i ulaganju (TTIP) i regulaciji financijskog tržišta
Pregovori o transatlantskoj trgovini i ulaganju (TTIP) i regulaciji financijskog tržišta // Zbornik radova 24. tradicionalnog savjetovanja "Ekonomska politika Hrvatske u 2017." / Jurčić, Ljubo (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo ekonomista, 2016. str. 319-336 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 935868 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pregovori o transatlantskoj trgovini i ulaganju (TTIP) i regulaciji financijskog tržišta
(Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) and regulation of financial markets)
Autori
Vizjak, Ana ; Katičić, Ljiljana ; Vizjak, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova 24. tradicionalnog savjetovanja "Ekonomska politika Hrvatske u 2017."
/ Jurčić, Ljubo - Zagreb : Hrvatsko društvo ekonomista, 2016, 319-336
ISBN
978-953-262-101-3
Skup
Tradicionalno savjetovanje "Ekonomska politika u 2017. godini"
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.11.2016. - 11.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
TTIP, financijska tržišta, CETA, zakon Dodd-Frank.
(TTIP, financial markets, CETA, Dodd-Frank Act.)
Sažetak
Trgovina financijskim uslugama važno je poglavlje u pregovorima o Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP tj. Transatlantskoj trgovini i ulaganju između Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država. U 2013. godine EU, predstavljala je 38 posto izvoza financijskih usluga za SAD (bez osiguranja) i 48 posto američkog uvoza financijskih usluga (bez osiguranja). Trgovina transatlanskim financijskim uslugama zasigurno predstavlja priliku no i neke izazove. Još od krize iz 2007. godine, poduzete su razne reforme bonitetne regulative na obje strane Atlantika kako bi se obnovilo povjerenje u financijsko tržište. U kontekstu značajnih domaćih reformi, NGO - Non-governmental Nevladine organizacije zabrinute su za potencijalni utjecaj trgovinskih sporazuma (uključujući i budući TTIP) na izmijenjene regulatorne mjere. Međutim, rasprave o TTIP-u nadilaze očuvanje regulatorne autonomije. Snažna regulatorna autonomija te mali poticaji za usklađivanje, rezultirali su značajnom regulatornom divergencijom s obje strane Atlantika. Sugerirano je da bi jača suradnja dovela ka izbjegavanju transakcijskih troškova koju stvara regulatorna fragmentacija. Pravila u trgovinskim ugovorima o financijskim uslugama tradicionalno su iznimno fleksibilna te ostavljaju dovoljno prostora za reguliranje. Obveze koje proizlaze na oba pristupa tržištu i nediskriminacija postavljene su od strane stranaka i to namjenski. Trgovinski sporazumi stoga predstavljaju iznimku te osiguravaju pravo države da poduzme bonitetnu regulativu poznatu kao 'bonitetno izdvajanje i prodaja dijela poslovanja (carve-out)'. Znanstvene metode korištene u ovome radu u metode sustavne analize, dijalektičke i logičke metode i to ponajviše u kombinaciji induktivna deduktivna te obrnuto deduktivna induktivna. Ključne riječi: TTIP, financijska tržišta, CETA, zakon Dodd-Frank.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija