Pregled bibliografske jedinice broj: 935733
Med od obične planike, dragulj hrvatskoga juga
Med od obične planike, dragulj hrvatskoga juga // Zbornik sažetaka Osme Nacionalne konferencije o sigurnosti i kakvoći pčelinjih proizvoda – Institucionalna zaštita kvalitete / Lušić, Dražen (ur.).
Rijeka: Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Katedra za zdravstvenu ekologiju, 2018. str. 15-16 (pozvano predavanje, recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 935733 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Med od obične planike, dragulj hrvatskoga juga
(Strawberry tree honey, the jewel of the Croatian south)
Autori
Brčić Karačonji, Irena ; Jurica, Karlo ; Lušić, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka Osme Nacionalne konferencije o sigurnosti i kakvoći pčelinjih proizvoda – Institucionalna zaštita kvalitete
/ Lušić, Dražen - Rijeka : Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Katedra za zdravstvenu ekologiju, 2018, 15-16
ISBN
978-953-7957-66-7
Skup
8. nacionalna konferencija o sigurnosti i kakvoći pčelinjih proizvoda – Institucionalna zaštita kvalitete
Mjesto i datum
Novi Vinodolski, Hrvatska, 06.04.2018
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
med ; obična planika ; antioksidacijski kapacitet ; biokemijski pokazatelji ; hematološki pokazatelji ; DNA
(honey ; strawberry tree ; antioxidative capacity ; biochemical indices ; haematological indices ; DNA)
Sažetak
Obična planika (Arbutus unedo L.) je samonikla zimzelena biljka rasprostranjena na mediteranskom području. Potencijalno je značajan, a do sada vrlo slabo istražen izvor bioaktivnih spojeva koji imaju pozitivne učinke na ljudsko zdravlje. Posebnost meda od obične planike je da se dobiva od biljke koja, za razliku od ostalih medonosnih biljaka, cvjeta ujesen pa je lako proizvesti uniflorni med izrazito visoke kakvoće. Njegova je proizvodnja široko rasprostranjena u Španjolskoj, Portugalu, Francuskoj (Korzika) i Italiji (Sardinija), a unatoč dokazanog blagotvornog učinka na zdravlje, u Hrvatskoj je proizvodnja ovog meda zanemarena. Istraživanja su pokazala da med od obične planike ima izrazito visoki udio fenolnih spojeva i antioksidacijski kapacitet te zbog toga nekoliko puta veću sposobnost obrane organizma od štetnih radikala u usporedbi s drugim vrstama meda. Antioksidacijski učinak meda uglavnom se pripisuje fenolnim spojevima, među kojima je najzastupljenija homogentizinska kiselina čiji je udio 50-60 % u ukupnim fenolnim spojevima prisutnih u medu od obične planike. Rezultati naših dosadašnjih istraživanja dali su uvid o fenolnom i elementnom sastavu te antioksidacijskoj aktivnosti meda od obične planike s hrvatskog područja. Izmjerili smo udjele 23 elementa, ukupne fenole i antioksidacijski kapacitet u devet uzoraka meda od obične planike s južnog dijela jadranske obale. Ovaj je med imao značajno veći sadržaj fenola i viši antioksidacijski kapacitet u usporedbi sa 14 različitih monoflornih vrsta meda prikupljenih u Hrvatskoj. Prema procjeni unosa esencijalnih elemenata, med planike se pokazao nutritivno bogatijim od većine istraženih monoflornih vrsta meda dostupnih u Hrvatskoj. Razina otrovnih elemenata u istraženim vrstama meda odgovarala je značajkama nezagađenog okoliša. Također smo proveli pilot istraživanje učinaka konzumacije meda od obične planike s poluotoka Pelješca na ljudsko zdravlje. Višednevnom konzumacijom ovog meda u preporučenim dnevnim dozama kod zdravih muškaraca je utvrđeno povećanje serumskog željeza, smanjenje aktivnosti jetrenih i antioksidacijskih enzima, porast broja leukocita i trombocita, te smanjenje oštećenja DNA. Razina toksičnih elementa u organizmu nije se povećala nakon konzumacije meda. U tijeku su daljnja istraživanja o učinku meda od obične planike na tumorske stanice. Rezultati ovih istraživanja pridonijet će promociji ne samo hrvatske znanosti, već i promociji zanemarene, a zdravstveno značajne biljne vrste. Istraživanja su provedena uz financijsku potporu Grada Dubrovnika, Turističke zajednice grada Malog Lošinja, Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada te Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Biologija, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb,
Medicinski fakultet, Rijeka