Pregled bibliografske jedinice broj: 935678
Dometi molekularne dijagnostike alergija
Dometi molekularne dijagnostike alergija // Alergologija 2018. / Stipić Marković, Asja (ur.).
Zagreb, Hrvatska: Hrvatski liječnički zbor, Hrvatsko društvo za alergologiju i kliničku imunologiju, 2018. str. 31-33 (predavanje, nije recenziran, prošireni sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 935678 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dometi molekularne dijagnostike alergija
(Moecular allergy diagnostics achievments)
Autori
Dodig, Slavica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, prošireni sažetak, ostalo
Izvornik
Alergologija 2018.
/ Stipić Marković, Asja - : Hrvatski liječnički zbor, Hrvatsko društvo za alergologiju i kliničku imunologiju, 2018, 31-33
ISBN
978-953-7959-70-8
Skup
1. alergološki simpozij Branimira Čvoriščeca
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.04.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
molekularna dijagnostika, alergija, križna reaktivnost
(molecular diagnostics, allergy, cross-reactivity)
Sažetak
Molekularna dijagnostika polako ali sigurno pronalazi svoje mjesto u laboratorijskoj dijagnostici alergija koje su posredovane s IgE-om. Da bismo mogli razumjeti što nam ona donosi moramo znati što je molekularna dijagnostika alergija. Ona podrazumijeva određivanje koncentracije specifičnih IgE-a prema pojedinim molekulama, odnosno prema pojedinim komponentama alergena, pa bismo mogli reći da su molekularna dijagnostika i komponentna dijagnostika alergija istoznačnice. Molekularna dijagnostika alergija korisna je u sljedećim situacijama: 1. u pacijenata s anafilaksijom uzrokovanom različitim kofaktorima (npr. vježbanje, nesteroidni protuupalni lijekovi), u pacijenata s idiopatskom anafilaksijom, 2. u osoba s preosjetljivošću na lateks, 3. u osoba s višestrukom preosjetljivošću (npr. alergene peluda i alergene biljne hrane), 4. u osoba s nutritivnom alergijom – da bi se predvidjela težina simptoma koja osvisi o vrsti proteina kojoj neki alergen pripada, te da bi se predvidjela moguća alergija koja se još nije očitovala simptomima bolesti, 5. da bi se učinio odabir pravog alergena za ASIT, potom u osoba s preosjetljivošću na otrove opnokrilaca, odnosno u osoba s polisenzitizacijom na alergene peluda i u osoba s inhalacijskom oligo/monosenzitizacijom. Interpretacija rezultata istodobnog određivanja sIgE-a prema velikome broju alergenskih molekula u kvalitativnom i kvantitativnom smislu zahtijeva veliko iskustvo i suradnju alergologa i medicinskog biokemičara.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti, Farmacija