Pregled bibliografske jedinice broj: 935152
Odnos foraminiferskih zajednica i fizikalno-kemijskih svojstava sedimenta u području srednjeg i južnog Jadrana
Odnos foraminiferskih zajednica i fizikalno-kemijskih svojstava sedimenta u području srednjeg i južnog Jadrana, 2018., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 935152 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos foraminiferskih zajednica i fizikalno-kemijskih svojstava sedimenta u području srednjeg i južnog Jadrana
(Relation between foraminiferal assemblages and physical-chemical characteristics of sediment from the Central and Southern Adriatic Sea)
Autori
Markulin, Krešimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
21.02
Godina
2018
Stranica
151
Mentor
Ćosović, Vlasta
Ključne riječi
foraminifere, sedimenti, srednji Jadran, južni Jadran, elementi u tragovima, plankton
(foraminifera, sediments, central Adriatic Sea, south Adriatic Sea, trace elements, plankton)
Sažetak
U ovom radu opisane su zajednice foraminifera u sedimentima jezgara uzorkovanih gravitacijskim korerom na 13 postaja iz područja srednjeg i južnog Jadrana te Šibenskog zaljeva s dubina između 38 m i 1200 m. S obzirom na sastav i abundanciju foraminiferskih vrsta definirane su dvije asocijacije. Eilohedra vitrea – Turborotalita quinqueloba asocijacija s dva biotopa, Turborotalita quinqueloba – Globocassidulina subglobosa biotop i Eilohedra vitrea biotop, te Turborotalita quinqueloba asocijacija. Sedimenti s većim udjelom sitnijih čestica bogatiji su organskom tvari i imaju manji udio epifaunalnih vrsta, a u takvim okolišima/zajednicama dominantne vrste su Eilohedra vitrea i Cassidulina laevigata. Indeksi raznolikosti konstantni su duž jezgre, a manji su u jezgrama s veće dubine mora. U sedimentima s postaja dubljih od 100 m, u istraženim poduzorcima, najbrojnija je Turborotalita quinqueloba, relativno mala planktonska vrsta, tipični predstavnik zajednice iz hladnih mora. U sedimentima srednjeg i južnog Jadranaelementi Mg, Al, Fe, Be, V, Cr, Sc, Co, Ni, Cu, Ti, Zn, Rb, Zr, Sb, Cs, Ba, Tl, Th su terigenog porijekla, a moguće je da postoji antropogeni unos Pb, Cd, Ag, Se i U u području Šibenskog zaljeva. Maseni udjeli Mn i Mo u sedimentima pod utjecajem su redoks uvjeta unutar jezgara te je raspodjela ovih elemenata duž jezgre povezana sa vertikalnim redoks profilima. Raspodjela foraminifera u srednjem i južnom Jadranu nije povezana s rapodjelom istraženih elemenata u sedimentima, a razlike u izmjerenim masenim udjelima nemaju utjecaj na sastav i raznolikost zajednice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb