Pregled bibliografske jedinice broj: 934451
Moralna i materijalna pomoć Republike Hrvatske i veleposlanstava Republike Hrvatske u razvoju kulture manjina u inozemstvu. Morálna a materiálna pomoc Chorvátskej Republiky a jej veľvyslanectiev v rozvoji kultúry menšín v zahraničí (dvojezično)
Moralna i materijalna pomoć Republike Hrvatske i veleposlanstava Republike Hrvatske u razvoju kulture manjina u inozemstvu. Morálna a materiálna pomoc Chorvátskej Republiky a jej veľvyslanectiev v rozvoji kultúry menšín v zahraničí (dvojezično) // Odkaz a súčasnosť Chorvátov na Slovensku, Zborník / Pokorný, Viliam (ur.).
Bratislava: Chorvátsky kultúrny zväz na Slovensku, 2001. str. 76-81 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 934451 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Moralna i materijalna pomoć Republike Hrvatske i veleposlanstava Republike Hrvatske u razvoju kulture manjina u inozemstvu. Morálna a materiálna pomoc Chorvátskej Republiky a jej veľvyslanectiev v rozvoji kultúry menšín v zahraničí (dvojezično)
(Moral and Material Assistance of the Republic of Croatia and the Embassies of the Republic of Croatia in the Development of the Culture of Minorities Abroad)
Autori
Deželić, Gjuro
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Odkaz a súčasnosť Chorvátov na Slovensku, Zborník
/ Pokorný, Viliam - Bratislava : Chorvátsky kultúrny zväz na Slovensku, 2001, 76-81
ISBN
80-89079-00-8
Skup
Seminár "Kultúra bez hranic"
Mjesto i datum
Bratislava, Slovačka, 02.12.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
hrvatska diplomacija ; hrvatske manjine u inozemstvu
(Croatian diplomacy ; Croatian minorities abroad)
Sažetak
Autor je kao nekadašnji veleposlanik Republike Hrvatske u Slovačkoj Republici opisao kako su nastale hrvatske manjine u nizu današnjih država Europe. U nekim od podunavskih zemalja Hrvati su se nastanili tijekom 16. stoljeća kad asu bili prisiljeni napuštati svju domovinu pred osmanlijskim osvajanjima. Kasnija iseljavanja od početka 19. pa tijekom 20. stoljeća uzrokovana su gospodarskim i političkim razlozima. Analizira se odnos matične zemlje tijekom vremena - nakon stvaranja obje jugoslavenske zajednice i nakon astanka samostalne i suverene Republike Hrvatske. Opisuje se i prilike u kojima živi hrvatsko iseljeništvo u svijetu, postojanje tamošnjih hrvatskih udruga, hrvatskih katoličkih misija i društava prijateljstva hrvatskog s drugim narodima. Autor u članku opisuje djelovanje hrvatskih diplomatskih predstavništava u odnosu na tamošnje hrvatske manjine, a pobliže ih analizira na temelju vlastitih iskustava u svojstvu veleposlanika u Slovačkoj, oslanjajući se na svoj referat održan na seminaru „Kultura bez granica“ 2. prosinca 2000. u Bratislavi.
Izvorni jezik
Ostalo
Znanstvena područja
Interdisciplinarne društvene znanosti