Pregled bibliografske jedinice broj: 933698
INFANTILNI HEMANGIOMI S GLEDIŠTA PATOGENEZE, TERAPIJSKOG PRISTUPA I NOVE KLASIFIKACIJE VASKULARNIH ANOMALIJA
INFANTILNI HEMANGIOMI S GLEDIŠTA PATOGENEZE, TERAPIJSKOG PRISTUPA I NOVE KLASIFIKACIJE VASKULARNIH ANOMALIJA // Paediatria Croatica, Vol. 60 ; Suppl.3
Opatija, Hrvatska, 2016. str. 260-260 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 933698 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
INFANTILNI HEMANGIOMI S GLEDIŠTA PATOGENEZE, TERAPIJSKOG PRISTUPA I NOVE KLASIFIKACIJE VASKULARNIH ANOMALIJA
(Infantile hemangiomas from the viewpoint of the pathogenesis, therapeutic approach and a new classification vascular anomaly)
Autori
Barčot, Zoran ; Barčot, Lidija ; Rešić, Arnes
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Paediatria Croatica, Vol. 60 ; Suppl.3
/ - , 2016, 260-260
Skup
XII kongres Hrvatskog pedijatrijskog društva
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dojenački hemangiomi
(infantile hemangioma)
Sažetak
Važan početni aspekt pravilne diferencijacije i dijagnostike različitih pojavnih oblika vaskularnih anomalija upotreba je ispravne terminologije. Najnovijom prihvaćenom klasifikacijom vaskularnih anomalija, koju je 2014. godine usvojilo Međunarodno udruženje za istraživanje vaskularnih anomalija, podijeljene su u dvije glavne skupine: vaskularne malformacije i vaskularne tumore. Infantilni hemangiomi najčešći su dobrućudni tumori djetinjstva. U većini se slučajeva razvijaju ubrzo nakon rođenja, slijedi proliferacijska faza eksponencijalnog rasta, a nakon devet do 12 mjeseci počinje involucijska faza koja može trajati i 7-10 godina. Epidemiološka zapažanja kazuju da su češći u ženskom spolu, pokazuju veću sklonost za svjetlije tipove kože te su veće incidencije u nedonoščadi, osobito one koja ima manje od 1500 grama porođajne mase. Unatoč svim istraživačkim naporima u ovoj oblasti, patogeneza im još nije potpuno razumljiva. Najviše su spominjane: teorija hipoksije tkiva, teorija embolizacije endotelnih stanica posteljice te teorija povećane angiogeneze i vaskulogene aktivnosti. Dokazano je da su mezenhimalne stanice izolirane iz proliferirajućih hemangioma sposobne za diferencijaciju u endotelne, perivasku- larne i adipocitne stanice. Premda su infantilni hemangiomi dobroćudni i ograničeni tumori, ozbiljne komplikacije mogu nastati zbog njihove lokalizacije i brzog proliferativnog rasta. Infantilni hemangiomi često ne trebaju nikakav tretman, međutim pristup samo opservacijom danas je sve rjeđi, osobito nakon otkrića da β-blokatori primijenjeni sistemski, a kod površinskih vrsta i lokalno, također mogu igrati važnu ulogu u njihovu liječenju. Posljednjeg desetljeća terapija se značajno promijenila i unaprijedila. Sistemsku primjenu kortikosteroida relativno niskog postotka uspješnosti, ali katkad ozbiljnih komplikacija, gotovo je potpuno zamijenila terapija propranololom. S druge strane, hemangiomi povezani s komplikacijama, ulceracijama i krvarenjima, ili oni bez komplikacija, ali s velikim rizikom od njihovog razvoja, s posljedicama ozbiljne funkcio- nalne ili estetske ugroženosti zahtijevaju hitnu sistemsku terapiju. U tim slučajevima potrebno je započeti liječenje. Pulsed dye laser se najčešće primjenjuje kao dio multimodalnog liječenja kod zaostalih lezija nakon involucije te površnih i ulceriranih hemangioma. Broj studija koje uspoređuju različite vrste terapije u stalnom je porastu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti