Pregled bibliografske jedinice broj: 933599
"Razlike u testovima za procjenu maksimalnog primitka kisika mladih odbojkašica i rukometašica"
"Razlike u testovima za procjenu maksimalnog primitka kisika mladih odbojkašica i rukometašica" // 11th International conference of kinanthropology Sport and quality of life / Zvonar, Martin ; Sajdlova, Zuzana (ur.).
Brno: Masaryk University, 2017. str. 984-993 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 933599 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
"Razlike u testovima za procjenu maksimalnog primitka kisika mladih odbojkašica i rukometašica"
("Differences in testing the assessment of maximum oxygen uptake of young volleyball and handball players)
Autori
Zekić, Robert ; Vučetić, Vlatko ; Pejčić, Tena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
11th International conference of kinanthropology Sport and quality of life
/ Zvonar, Martin ; Sajdlova, Zuzana - Brno : Masaryk University, 2017, 984-993
ISBN
978-80-210-8917-4
Skup
Sport and quality of life
Mjesto i datum
Brno, Češka Republika, 29.11.2017. - 01.12.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
maksimalni primitak kisika, performanse sportaša, Leger test
(maximum oxygen uptake, athletic performance, Leger test)
Sažetak
Glavni cilj istraživanja je usporediti procijenjene rezultate maksimalnog primitka kisika na temelju izvedbe BEEP testa u rukometašica i odbojkašica u dobi od 15-17 godina, rezultate u testu eksplozivne snage tipa brzine SPRINT 20m, te utvrditi povezanost maksimalnog primitka kisika na izvedbu i rezultate na 5, 10 i 20 metara sprinta. Uzorak ispitanika u ovom istraživanju podijeljen je u dvije grupe prema pripadnosti sportskoj grani i to 13 odbojkašica i 13 rukometašica u dobi 15-17 godina. Ispitanice su mjerene standardnim testom na zvučni signal (BEEP test - Leger i sur. 1982.), prilikom čega su izmjereni parametri maksimalnog dosega u testu (RBEEP) i ukupna prevaljena udaljenost (RBEEP-m). Na temelju istrčane udaljenosti u testu procijenjene su vrijednosti VO2max uz pomoć algoritma (Leger i sur., 1988). Osim testa za procjenu aerobnog kapaciteta mjerena je i eksplozivna snaga tipa brzine s testom sprinta na 20 metara sa mjerenjem prolaza na 5 i 10 m (MES5m, MES10m i MES20m). Kako bi usporedili dvije grupe ispitanika korištena je ANOVA pomoću koje se usporedila pojedinačna razlika u provedenim testovima. Povezanost rezultata između varijabli izračunata je Pearsonovim koeficijentom korelacije. Razina statističke značajnosti postavljena je pri pogrešci p<0.05. Može se potvrditi da su razlike između rukometašica i odbojkašica statistički značajne u rezultatima sprinta 10m i 20m. U testu aerobne izdržljivosti FTBEEP nije bilo statistički značajne razlike između ove dvije grupe iako je za očekivati da će se taj omjer promijeniti u korist rukometašica s obzirom da su u istraživanju mlađe te je očekivati da će i specifični trenažni operatori imati pozitivan učinak. U ovom istraživanju obrađeni podaci ne potvrđuju razlike u energetskim kapacitetima te korelaciju između FTBEEP i MES5m, MES10m i MES20m. Očekivano, procijenjeni VO2max nije povezan sa rezultatima na 10m i 20m iako bi povezanost između BEEP testa i brzine trčanja trebala postojati (iako ne očekujemo visoke vrijednosti korelacije) jer je za očekivati da sportašice koje su brze i imaju veću sposobnost akceleracije tijela, da tu brzinu ispoljavaju višekratno i maksimalno, manje se umaraju tijekom akceleracija tijela, da odgode pojavu umora te samim time duže izdrže u testu i dostignu značajno veće brzine trčanja.
Izvorni jezik
Hrvatski