Pregled bibliografske jedinice broj: 933542
Patentna prava na genetički modificirane usjeve kao novi oblik kolonijalizma
Patentna prava na genetički modificirane usjeve kao novi oblik kolonijalizma // Filozofska istraživanja, 34 (2015), 4; 543-558 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 933542 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Patentna prava na genetički modificirane usjeve kao novi oblik kolonijalizma
(Patent Rights to Genetically Modified Crops as a New Form of Colonialism)
Autori
Kelam, Ivica
Izvornik
Filozofska istraživanja (0351-4706) 34
(2015), 4;
543-558
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
patentna prava ; korporacije ; Monsanto ; Percy Schmeiser ; terminator-tehnologija ; kolonijalizam ; TRIPS ; WTO
(patent rights, corporations, Monsanto, Percy Schmeiser, terminator technology, colonialism, TRIPS, WTO)
Sažetak
Namjera je ovog rada istaknuti da je presudom Vrhovnog suda SAD-a u slučaju Diamond vs. Chakrabarty dozvoljeno patentiranje životnih oblika. Biotehnološke korporacije presudom su dobile poticaj za patentiranje i stavljanje na tržište svojih proizvoda, u prvom redu genetički modificiranih usjeva. Mogućnost patentiranja životnih oblika, od biljaka i životinja do ljudskih gena, izazvalo je mnoštvo novih etičkih dvojbi. Ovaj rad istražuje pitanje patentnih prava u njegovoj kompleksnosti. Patentna zaštita omogućila je nerazmjernu moć biotehnološkim korporacijama u odnosu na poljoprivrednike, o čemu svjedoče mnoge tužbe koje su biotehnološke korporacije na čelu s Monsantom pokrenule protiv poljoprivrednika. Posebno se osvrćemo na sudski spor između Monsanta i Percyja Schmeisera, u čijem se slučaju jasno ocrtavaju sve etičke dvojbe koje donosi tehnologija genetičkog modificiranja. Sporazum TRIPS pokušaj je usklađivanja zakonodavstva država članica Svjetske trgovinske organizacije (WTO) s potrebama i željama vezanima uz zaštitu patentnih prava korporacija. Terminator-tehnologija nastala je kao odgovor biotehnoloških korporacija na kršenje patentnih prava njihovog genetički modificiranog sjemena. U radu je, kroz analizu razvoja patentne zaštite, vidljiv trend dominacije biotehnoloških korporacija ne samo na tržištu već i u strukturama društva. Tehnologija genetičkog modificiranja, prema tumačenju pojedinih autora, postaje nova vrsta imperijalizma ili kolonijalizma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Arts & Humanities Citation Index (A&HCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus