Pregled bibliografske jedinice broj: 933289
Vidljivost vjerskih zajednica i njihovog zauzimanja za marginalizirane skupine u društvu na mrežnim stranicama hrvatskih dnevnih novina
Vidljivost vjerskih zajednica i njihovog zauzimanja za marginalizirane skupine u društvu na mrežnim stranicama hrvatskih dnevnih novina // Digitalne medijske tehnologije i društveno- obrazovne promene 7 / Pralica, Dejan ; Šinković, Norbert (ur.).
Novi Sad: Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu, 2017. str. 164-175
CROSBI ID: 933289 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vidljivost vjerskih zajednica i njihovog zauzimanja za marginalizirane skupine u društvu na mrežnim stranicama hrvatskih dnevnih novina
(The Visibility of Religious Communities and their Commitment to the Marginalized Groups in Society on the Web Sites of Croatian Daily Newspapers)
Autori
Peran, Suzana ; Raguž, Anđelka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Digitalne medijske tehnologije i društveno- obrazovne promene 7
Urednik/ci
Pralica, Dejan ; Šinković, Norbert
Izdavač
Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu
Grad
Novi Sad
Godina
2017
Raspon stranica
164-175
ISBN
978-86-6065-450-4
Ključne riječi
vjerske zajednice, mrežne stranice, hrvatske dnevne novine, migranti, komentari čitatelja, medijska odgovornost.
(religious communities, websites, Croatian daily newspapers, migrants, readers’ comments, media responsibility)
Sažetak
U radu odgovaramo na pitanja: koliko su vjerske zajednice i njihovo djelovanje vidljivi u hrvatskim medijima te tko govori u ime vjerskih zajednica u medijskim objavama na mrežnim stranicama hrvatskih dnevnih novina. Zanima nas i tko čita objavljeni sadržaj o vjerskim zajednicama, odnosno, koliko i kako čitatelji analiziranih portala komentiraju te sadržaje. Koristeći se metodom kvantitativne analize sadržaja, analiziramo objave na internetskim portalima triju najčitanijih hrvatskih nacionalnih dnevnih novina: 24sata, Večernji list i Jutarnji list s obzirom na teme, vrste, izvore informacija i autorstvo. Polazeći od pretpostavke da su vjerske zajednice u objavama svjetovnih medija često marginalizirane i djelomično obilježene političkim konotacijama, posebno nas u empirijskom istraživanju zanima koliko se prostora u analiziranim medijima daje zauzimanju vjerskih zajednica za marginalizirane skupine u društvu, osobito siromašne, ekonomske migrante, tražitelje azila i izbjeglice. Također istražujemo jesu li i na koji način komentari čitatelja uz te objave reprezentirali uvredljiv diskurs u vezi s drugim, nepoznatim ljudima i kulturama. Dobivene rezultate stavljamo u kontekst društvene odgovornosti medija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb