Pregled bibliografske jedinice broj: 933
Javnozdravstveni problemi prehrane školske djece u Hrvatskoj
Javnozdravstveni problemi prehrane školske djece u Hrvatskoj // Znanstveno-stručno savjetovanje Prehrambeno stanje i zdravlje / Katica, Dijana (ur.).
Zagreb: Hrvatski farmer, 1997. str. 16-20 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 933 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Javnozdravstveni problemi prehrane školske djece u Hrvatskoj
(Public health nutritional problems in school age population in Croatia)
Autori
Kaić-Rak, Antoinette ; Antonić-Degač, Katica ; Capak, Krunoslav ; Mesaroš-Kanjski, Elika
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Znanstveno-stručno savjetovanje Prehrambeno stanje i zdravlje
/ Katica, Dijana - Zagreb : Hrvatski farmer, 1997, 16-20
Skup
Prehrambeno stanje i zdravlje
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.05.1997
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
gušavost; anemije; prehrana; školska djeca
(goiter; anemia; nutrition; school children)
Sažetak
Rezultati praćenja stanja uhranjenosti školske djece u Hrvatskoj ukazuju da je u prosjeku oko 70% ove populacije pravilno uhranjeno, s tim da su i nadalje prisutne regionalne razlike. Uspoređujući dobivene rezultate s važećim NCHS standardima, može se zaključiti da iako distribucija antropometrijskih indeksa naše školske populacije značajno ne odstupa od distribucije u referalnoj populaciji, distribucija indeksa visine za dob ukazuje da su naši učenici u prosjeku nešto viši pa i zbog toga prema distribuciji indeksa težine za visinu nešto mršaviji u odnosu na referalne vrijednosti. Kliničkim pregledom učenika utvrđeno je da se postotak gušavih u populaciji školske djece u razdoblju od 1993 do 1996. godine kretao od 8% do 25.4% (ovisno o regiji ispitivanja).Prema epidemiološkim kriterijima za ocjenu veličine problema gušavosti (IDD) koji se temelje na ocjeni prevalencije gušavosti u populaciji školske djece , može se zaključiti da Hrvatska spada u zemlje s blagim do umjerenim javnozdravstvenim problemom gušavosti.Pored rješavanja problema gušavosti, provodi se i program prevencije sideropenične anemije u vulnerabilnih skupina, pa tako i u populaciji školske djece. Naime, istraživanjem je utvrđena prisutnost sideropenične anemije u 4.4% školske djece, dok 18% školske djece ima granične vrijednosti hemoglobina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita