Pregled bibliografske jedinice broj: 931155
EVOLUCIJA REZISTENCIJE NA BETA-LAKTAMSKE ANTIBIOTIKE U ENTEROBACTER SPP. U HRVATSKOJ
EVOLUCIJA REZISTENCIJE NA BETA-LAKTAMSKE ANTIBIOTIKE U ENTEROBACTER SPP. U HRVATSKOJ // Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora, 138 (2016), 9-10; 240-249 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 931155 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
EVOLUCIJA REZISTENCIJE NA BETA-LAKTAMSKE ANTIBIOTIKE U ENTEROBACTER SPP. U HRVATSKOJ
(Evolution of resistance to beta-lactam antibiotics in Enterobacter spp in Croatia)
Autori
Franolić-Kukina, Irena ; Sardelić, Sanda ; Beader, Nataša ; Varda-Brkić-Dijana ; Firis, Nataša ; Čačić, Marko ; Šijak, Dorotea ; Frančula- Zaninović, Sonja ; Elveđi-Gašparović, Vesna ; Mareković, Ivana ; Lukić-Grlić, Amarela ; Ajman- Kustić, Mihaela ; Bedenić, Branka
Izvornik
Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora (0024-3477) 138
(2016), 9-10;
240-249
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Enterobacter cloacae, AmpC beta-laktamaze, beta-laktamaze proširenog spektra
(Enterobacter cloacae, ampC beta-lactamases, extended-spectrum beta-lactamases)
Sažetak
Rezistencija na cefalosporine proširenog spektra u Enterobacter spp. nastaje zbog indukcije ili derepresije AmpC β-laktamaze, produkcije β-laktamaza proširenog spektra (ESBL) ili karbapenemaza. Cilj istraživanja bio je utvrditi mehanizme rezistencije na β- laktamske antibiotike na kolekciji od 58 izolata prikupljenih metodom slučajnog odabira u tri klinička centra u Hrvatskoj i Kantonalnom zavodu za zaštitu zdravlja u Zenici, Bosna i Hercegovina tokom 2008. do 2011. kao i utvrditi evoluciju rezistencije na tu skupinu antibiotika tijekom perioda istraživanja. Pretpostavka istraživanja je da će ceftazidim rezistentni izolati Enterobacter spp. pokazivati različite mehanizme rezistencije od inducibilne i dereprimirane AmpC β-laktamaze do β-laktamaza proširenog spektra i u kasnijim godinama također i karbapenemaza. Očekivana je i razlika u fenotipu i mehanizmima rezistencije između različitih centara. Osjetljivost na antibiotike je testirana metodom dilucije u bujonu a geni rezistencije su testirani PCR-om. Plazmidi su karakterizirani tipizacijom replikona PCR-om. Istraživanje je pokazalo dominaciju β-laktamaza proširenog spektra iz CTX-M obitelji u kombinaciji s derepresijom AmpC β-laktamaze kao dominantan mehanizam rezistencije na cefalosporine proširenog spektra. Plazmidi koji su kodirali ESBL su spadali u različite inkompatibilne grupe. U izolatima iz KBC-a Zagreb zapažena je u zadnjoj godini istraživanja (2010) pojava prvih metalo- β-laktamaza iz VIM serije što pokazuje evoluciju rezistencije na cefalosporine proširenog spektra od dereprimiranih AmpC β- laktamaza i ESBL na početku istraživanja do karbapenemaza na kraju istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1080114-0015 - Mehanizmi rezistencije na antibiotike u Gram-negativnih bakterija (Bedenić, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb
Profili:
Robert Varda
(autor)
Amarela Lukić-Grlić
(autor)
Branka Bedenić
(autor)
Nataša Beader
(autor)
Vesna Elveđi-Gašparović
(autor)
Ivana Mareković
(autor)
Sanda Sardelić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE