Pregled bibliografske jedinice broj: 930909
Mjerenje respiracije CO2 brzom metodom na kiselim tlima tretiranim biougljenom
Mjerenje respiracije CO2 brzom metodom na kiselim tlima tretiranim biougljenom // 53. hrvatski i 13. međunarodni simpozij agronoma Zbornik sažetaka / Antunović, Zvonko ; Rozman, Vlatka (ur.).
Osijek: Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2018. str. 11-12 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 930909 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mjerenje respiracije CO2 brzom metodom na kiselim tlima tretiranim biougljenom
(Measuring CO2 respiration rate using rapid method on acid soils treated with biochar)
Autori
Đurđević, Boris ; Jug, Irena ; Jug, Danijel ; Vukadinović, Vesna ; Stipešević, Bojan ; Brozović, Bojana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
53. hrvatski i 13. međunarodni simpozij agronoma Zbornik sažetaka
/ Antunović, Zvonko ; Rozman, Vlatka - Osijek : Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2018, 11-12
Skup
53. hrvatski i 13. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 18.02.2018. - 23.02.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
CO2 respiracija tla ; kisela tla ; sekvestracija ugljika ; biougljen ; brza metoda
(CO2 soil respiration ; acid soil ; carbon sequestration ; biochar ; rapid method)
Sažetak
Laboratorijske metode za mjerenje respiracije tla kao što je titracijska metoda često su složene i vremenski zahtjevne. Kompanija Solvita® razvila je 24-satnu novu brzu metodu koja se bazira na primjeni pH-osjetljivog gela. On detektira respiraciju CO2 unutar standardizirane inkubacijske posude u kojoj se nalazi uzorak tla koji se vlaži te tako imitira prirodni ciklus sušenja i vlaženja tla. Nakon 24 h, gel se uklanja iz posude za inkubaciju i analizira na digitalnom elektroničkom čitaču boja te se izražava kao mg CO2-C kg-1 tla. Cilj rada je testirati primjenjivost nove brze metode i utjecaj biougljena na respiraciju tla. Istraživanja respiracije tla provedena su tijekom vegetacijskog razdoblja 2016. godine na kiselim tlima na dvije lokacije u Osječko- baranjskoj i Virovitičko- podravskoj županiji. Uzorkovanje tla provedeno je tri puta tijekom vegetacije kukuruza. Biougljen je bio glavni faktor s tretmanima: kontrola, 5, 10 i 15 t ha- 1 biougljena. Prosječna vrijednost respiracija tla izmjerena na lokaciji u Virovitičko- podravskoj županiji bila je statistički značajno viša od vrijednosti mjerenja provedenog na lokaciji u Osječko-baranjskoj županiji. Također, primjena biougljena u najvišoj dozi, u odnosu na ostale tretmane, nije statistički značajno djelovala na povećanje respiracije CO2. Iz provedenih istraživanja može se zaključiti da je biougljen ostao stabilan u tlu, odnosno postignuta je sekvestracija ugljika te da je primijenjena brza metoda mjerenja respiracije CO2 uvelike ujednačila i pojednostavila laboratorijska mjerenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
2015-13/32
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Irena Jug
(autor)
Bojan Stipešević
(autor)
Boris Đurđević
(autor)
Vesna Vukadinović
(autor)
Bojana Brozović
(autor)
Danijel Jug
(autor)