Pregled bibliografske jedinice broj: 930715
Razvoj turizma na olimpijskim planinama Bjelašnici i Igmanu
Razvoj turizma na olimpijskim planinama Bjelašnici i Igmanu // Zbornik radova Četvrtog kongresa geografa Bosne i Hercegovine / Drešković, Nusret (ur.).
Sarajevo: Geografsko društvo u Federaciji Bosne i Hercegovine, 2017. str. 810-826 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 930715 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj turizma na olimpijskim planinama Bjelašnici i Igmanu
(Spatial development of tourism at the Olympic mountains Bjelašnica and Igman)
Autori
Banda, Amra ; Opačić, Vuk Tvrtko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Četvrtog kongresa geografa Bosne i Hercegovine
/ Drešković, Nusret - Sarajevo : Geografsko društvo u Federaciji Bosne i Hercegovine, 2017, 810-826
Skup
Četvrti kongres geografa Bosne i Hercegovine
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 17.11.2016. - 19.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
olimpijske planine ; Bjelašnica ; Igman ; turistički razvoj ; planinski turizam ; Bosna i Hercegovina
(Olympic mountains ; Bjelašnica ; Igman ; tourism development ; mountain tourism ; Bosnia and Herzegovina)
Sažetak
Bosna i Hercegovina, u kojoj se zimski turizam pojavio i značajno razvio u razdoblju socijalističke Jugoslavije, nakon osamostaljenja i poslijeratne obnove, danas predstavlja sve značajniju skijališnu turističku destinaciju. Olimpijske planine Bjelašnica i Igman reprezentativan su primjer planinske turističke destinacije u Bosni i Hercegovini koja je prošla kroz više faza turističkog razvoja. Prije Zimskih olimpijskih igara, održanih u Sarajevu 1984. godine, glavnina dokoličarskih aktivnosti na Bjelašnici i Igmanu bila je vezana uz rekreaciju - ponajviše planinarenje te jednodnevno ili vikend skijanje. Prekretnicu u razvoju turizma na ovom području označila je izgradnja olimpijskih staza za alpsko i nordijsko skijanje, skijaških skakaonica, kao i hotelskih kapaciteta i potrebne komunalne i prometne infrastrukture. Rat nakon raspada socijalističke Jugoslavije u prvoj polovici 1990-ih godine u potpunosti je zaustavio turistički razvoj, a svi prijeratni hotelski kapaciteti s pripadajućom infrastrukturom su uništeni. U posljednjih petnaestak godina dolazi do obnove dijela hotelskih kapaciteta te jačanja turizma, ponegdje i preko praga nosivosti osjetljivog planinskog ekosustava. Recentni turistički razvoj obilježava raznovrsna turistička ponuda koja omogućuje upražnjavanje brojnih oblika turizma u različitim godišnjim dobima s dominacijom zimske turističke sezone i skijališnog turizma masovnoga karaktera, osobito na Bjelašnici. Bjelašnica s Igmanom predstavlja popularnu turističku destinaciju za skijanje, snowboarding, paragliding, planinarenje, a posljednjih godina se sve više razvija i ruralni turizam u bjelašničkim selima. Cilj ovog istraživanja je analizirati karakteristike razvoja turizma i rekreacije na Bjelašnici i Igmanu. Bjelašnica i Igman posjeduju potencijal za daljnji turistički razvoj, za koji je potrebno ostvariti suradnju različitih sektora koji će pokrenuti ulaganja, kreirati strategije turističkog razvoja ali i riješiti problem komunalne i saobraćajne infrastrukture.
Izvorni jezik
Ostalo
Znanstvena područja
Geografija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Vuk Tvrtko Opačić
(autor)