Pregled bibliografske jedinice broj: 93023
O(p)stanak ili bijeg mladih iz znanosti
O(p)stanak ili bijeg mladih iz znanosti // Revija za sociologiju, 32 (2001), 1-2; 1-15 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 93023 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O(p)stanak ili bijeg mladih iz znanosti
(Young Scientist´s Dilemma: To Remain or to Escape)
Autori
Golub, Branka
Izvornik
Revija za sociologiju (0350-154X) 32
(2001), 1-2;
1-15
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Mladi znanstvenici; brain drain; brain waste; potencijalni odljev; sklonost odlasku; emigracijski potencijal; napuštanje znanosti
(Young scientists; brain drain; brain waste; potential drain; propensity to emigrate; (e)migration potential; migration from science to other professions)
Sažetak
U hrvatskom društvenom kontekstu u kojemu je zaposlenost za velik dio stanovništva, a napose za njegov dobno najvitalniji dio, teško dostižan cilj, zabilježena sklonost čak dviju trećina zaposlenih mladih znanstvenika da napuste znanstveni poziv (68.0%) ili zemlju (63.3%) ima posebnu težinu. Potencijalni i stvarni odljev mladih hrvatskih znanstvenika iz znanosti (brain waste) i iz zemlje (brain drain) obilježen je, prije svega, nekim izvanjskim činiocima: (pull) utjecajem znanstvenog područja, (veća potražnja za znanstvenicima u tehničkim i prirodnim znanostima te za stručnjacima u tehničkom i biomedicinskom području) i (push) utjecajem društvenog i životnog standarda, izazvanog vrlo niskim ulaganjima i primanjima. Unutar samog znanstvenog podsustava nisu pronađene komponente radno-profesionalnog položaja koje bi značajnije diferencirale populaciju mladih znanstvenika i iznutra formirale određene profile potencijalnog odljeva. Dijeleći stvarnu razinu odljeva mladih iz hrvatske znanosti od njezine potencijalne dimenzije, uočen je nesrazmjer između želja i mogućnosti. Mladi bi znanstvenici željeli napustiti znanost u većoj mjeri nego su spremni napuštati zemlju. Međutim u stvarnosti, prema našem istraživanju, više ih uspijeva emigrirati nego što ih uspije pronaći drugi posao u Hrvatskoj! Pojedinci koji odlaze u inozemstvo predstavljaju kvalitetniji dio znanstveničkog podmlatka koji, i nakon odlaska, u velikoj mjeri nastavlja sa započetom znanstvenom karijerom. Većina nezadovoljnika koja bi napustila znanstveni poziv, što im zbog visoke nezaposlenosti u zemlji ne polazi za rukom, ostaje i dalje u znanosti. Realna je opasnost da će u marginaliziranoj i slabo vrednovanoj znanosti o(p)stajati sve više zatečenih pojedinaca, a sve manje intrinzično motiviranih znanstvenika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
01000101
Ustanove:
Institut za društvena istraživanja , Zagreb
Profili:
Branka Golub
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Sociological Abstracts
- DARE Social Science Periodicals Databank