Pregled bibliografske jedinice broj: 929744
Proračun čelične konstrukcije višekatne zgrade
Proračun čelične konstrukcije višekatne zgrade, 2014., diplomski rad, diplomski, Građevinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 929744 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proračun čelične konstrukcije višekatne zgrade
(Design of multi-storey steel building)
Autori
Delić, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Građevinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.02
Godina
2014
Stranica
421 + nacrti
Mentor
Dujmović, Darko
Neposredni voditelj
Lukačević, Ivan
Ključne riječi
čelične konstrukcije višekatne zgrade ; analiza i dimenzioniranje ; statička analiza ; dinamička analiza ; različiti sustavi stabilizacije
(Multistorey steel building ; Analysis and dimensioning ; Static analysis ; Dynamic analysis ; Different types of stabilization)
Sažetak
U radu je prema europskim normama proveden je proračun konstrukcije višekatne zgrade tlocrtnih dimenzija 42, 0 m x 42, 0 m. Visina konstrukcije je 44, 0 m, visina prve etaže je 6, 0 m, zadnje etaže 8, 0 m a ostale visine etaža su 4, 0 m. Konstrukcija je proračunata s proračunskim vrijednostima unutarnjih sila dobivenih statičkom analizom II. reda, kao i dinamičkom analizom II. reda. Učinci drugog reda kod statičke analize su izračunati na način da se u programu SAP2000 odabrala nelinearna analiza konstrukcije koja uzima u obzir P-Delta učinke, dok su kod dinamičke analize učinci drugog reda obuhvaćeni pojednostavljenom metodom jer su koeficijenti senzibilnosti veći od 0, 10, ali manji od 0, 20, kako je propisano prema EN 1998-1. Prvotna ideja da zgrada u jednom smjeru bude stabilizirana spregovima, a u da u drugom horizontalna djelovanja prihvaća samo višekatni okvir je morala biti preinačena zbog prevelikog bočnog pomaka okvira. Stoga su i u tom smjeru postavljene dijagonale, ali manjih dimenzija nego u smjeru X jer je značajan dio horizontalne sile prihvaćen okvirnim djelovanjem. Na osnovu navedenog, zaključeno je da građevina ima dva različita statička sustava u dva smjera, smjer osi X je sastavljen od nosača zglobno povezanih sa stupovima i stabiliziran centričkim dijagonalama, dok je u smjeru osi Y sustav uobličen okvirom i ojačan dijagonalama. Za dimenzioniranje unutarnjih nosača i stupova, odnosno onih koji nisu u doticaju sa spregovima bila je mjerodavna statička analiza, a sami spregovi utječu na rubne nosače i stupove s kojima su povezani te je kod njih dominantiji utjecaj seizmičke analize, tj. potresnog djelovanja. Kod seizmičke analize uzeti su u obzir dodatni uvjeti propisani u EN 1998-1, posebno za svaki smjer. Nakon statičke i seizmičke analize uspoređene su iskorištenosti pojedinih elemenata i zakljuceno je da nema prostora za dodatno samanjenje odabranih profila. Za većinu nosača I stupova u smjeru osi Y mjerodavno je krajnje granično stanje, dok je za većinu nosača u smjeru osi X, koji su oslonjeni zglobno, mjerodavno granično stanje uporabljivosti. Kako je početna pretpostavka kod nosača u smjeru osi Y bila da su oni nepopustljivo vezani sa stupovima, posebna pozornost posvećena je na izvedbu tih detalja. Njihov proračun proveden je u programskom paketu Autodesk Robot Structural Analysis Professional 2014.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb