Pregled bibliografske jedinice broj: 929461
Standardi sigurnosti plovidbe u lukama nautičkog turizma (marinama) s posebnim osvrtom na održavanje reda u luci
Standardi sigurnosti plovidbe u lukama nautičkog turizma (marinama) s posebnim osvrtom na održavanje reda u luci // Poredbeno pomorsko pravo, 57 (2018), 172; 177-204 doi:10.21857/94kl4cx6qm (recenziran, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 929461 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Standardi sigurnosti plovidbe u lukama nautičkog turizma (marinama) s posebnim osvrtom na održavanje reda u luci
(Safety of navigation standards in the ports of nautical tourism (marinas) with a special focus on the maintenance of the port order)
Autori
Petrinović, Ranka ; Mandić, Nikola ; Milošević Pujo, Branka
Izvornik
Poredbeno pomorsko pravo (1331-9914) 57
(2018), 172;
177-204
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
luka nautičkog turizma ; marine ; standardi sigurnosti plovidbe ; pravilnik o redu u luci
(ports of nautical tourism ; marinas ; safety of navigation standards ; port order)
Sažetak
Temeljem Pomorskog zakonika, Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama te Pravilnika o uvjetima i načinu održavanja reda u lukama i na ostalim dijelovima unutarnjih morskih voda i teritorijalnog mora Republike Hrvatske koncesionar svake pojedine luke nautičkog turizma mora donijeti pravilnik o redu u toj luci i uvjetima korištenja lukom posebne namjene. To je zakonska obveza koja proizlazi iz pravnog statusa koncesionara luke nautičkog turizma, kao tijela koje upravlja lukom. Takvim pravilnikom posebno se regulira način odvijanja prometa u luci i namjena pojedinog dijela obale u luci, pri čemu su ovlaštenici koncesije u lukama nautičkog turizma dužni voditi računa o potrebama za stalni vez, tranzitni vez i operativni vez. Nadalje, osim namjene pojedinog dijela luke, propisuju se i postupak javljanja, načini uplovljavanja, pristajanja, vezivanja, premještanja, sidrenja i isplovljavanja plovnih objekata i način kontrole nad obavljanjem tih radnji, što je od iznimne važnosti za sigurnost plovidbe i zaštitu ljudskog života na moru. Pravilnik o redu u luci nautičkog turizma primjenjuje se na cijelom kopnenom i morskom prostoru luke, a sukladno ugovoru o koncesiji na pomorskom dobru u svrhu izgradnje i korištenja te luke. Pravilnik o redu u luci potvrđuje nadležna lučka kapetanija te mora biti adekvatno javno objavljen. Međutim, postavlja se pitanje koja ovlaštenja ima nadležno tijelo luke nautičkog turizma ako se krše odredbe tog pravilnika, odnosno koja su ovlaštenja nadležnih pomorsko-upravnih i državnih vlasti (lučka kapetanija, policija). Autori će analizirati opseg ovlasti i obveza koncesionara luke nautičkog turizma (marine) u kontekstu održavanja reda u luci, poglavito njegovu zakonsku i praktičnu ulogu u osiguranju potrebnih standarda sigurnosti plovidbe, ali i provedbu tih ovlaštenja u praksi domaćih luka nautičkog turizma, s osvrtom na dostupne statističke podatke koji ukazuju na stvarni standard sigurnosti plovidbe u domaćim lukama nautičkog turizma (marinama).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport, Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-3061 - Razvoj suvremenog pravnog i osigurateljnog režima za hrvatske marine - unapređenje konkurentnosti, sigurnosti, sigurnosne zaštite i zaštite morskog okoliša (DELICROMAR) (Padovan, Adriana Vincenca, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti,
Pomorski fakultet, Split,
Sveučilište u Dubrovniku
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline