Pregled bibliografske jedinice broj: 929368
Određivanje farmaceutika u aktivnom mulju
Određivanje farmaceutika u aktivnom mulju, 2017., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 929368 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje farmaceutika u aktivnom mulju
(Determination of pharmaceuticals in activated sludge)
Autori
Čović, Antonela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
10.07
Godina
2017
Stranica
75
Mentor
Ašperger, Danijela
Neposredni voditelj
Čizmić, Mirta
Ključne riječi
aktivni mulj, farmaceutici, metoda mućkanja, tekućinska kromatografija visoke djelotvornosti, tekućinska kromatografija visoke djelotvornosti sa spektrometrom masa
(activated sludge, pharmaceuticals, extraction by agitation, high performance liquid chromatography (HPLC-DAD), high preformance liquid chromatography tandem mass spectrometry (HPLC-MS/MS))
Sažetak
Farmaceutici su kemijske tvari koje se koriste u liječenju i spriječavanju bolesti. Smatraju se novim onečišćivalima jer za njih nema propisana zakonska doza prilikom ispuštanja obrađenih otpadnih voda u okoliš. Zbog povećane potrošnje farmaceutika oni su sve više prisutni u okolišu, vodama, tlu i sedimentu. Razlog tomu je što se male molekule farmaceutika ne mogu ukloniti u potpunosti klasičnim metodama obrade otpadnih voda farmaceutskih industrija, a zadržavaju se koncentrirane i u aktivnom mulju sustava za obradu otpadnih voda. Stoga je potrebno uvesti zakonski propisane maksimalno dopuštene koncentracije farmaceutika u okolišu, ali i pratiti koncentracije farmaceutika prije i nakon obrade otpadnih voda farmaceutske industrije kao i u aktivnom mulju kojeg treba u konačnici na adekvatan način zbrinuti. U tu svrhu potrebno je prvo razviti analitičke metode ekstrakcije farmaceutika iz realnih uzoraka i kvantitativno i kvalitativno odrediti farmaceutike odgovarajućim tehnikama. Farmaceutici određivani u ovom radu su: antihelmintici (albendazol, febantel, prazikvantel), antibiotici (azitromicin, cefdinir, eritromicin, klaritromicin, nitrofurantoin), kemoterapeutici (hidroksiklorokin) i antiemetik (metoklopramid). Cilj rada je odrediti optimalne uvjete ekstrakcije farmaceutika metodom mućkanja iz aktivnog mulja. Parametri koji su optimirani su vrsta i volumen otapala, vrijeme ekstrakcije, omjer mase uzorka i otapala, te utjecaj pH-vrijednosti. Kvantitativna i kvalitativna analiza farmaceutika provedena je vezanim kromatografskim sustavima: tekućinskom kromatografijom visoke djelotvornosti s detektorom s nizom dioda (HPLC–DAD) i tekućinskom kromatografijom visoke djelotvornosti sa spektrometrom masa (HPLC-MS/MS). Najbolji rezultati su postignuti sa sustavima otapala metanol:acetonitril, metanol:aceton, metanol:voda i metanol:heksan s 0, 5 g uzorka uz volumen otapala od 3 mL. Međutim, generalno, ova metoda nije dala zadovoljavajuća iskorištenja, sva su bila maksimalno do 30 % te se metoda kao takva nije niti validirala niti se preporuča za rutinsku primjenu unatoč jednostavnosti i niskoj cijeni metode ekstrakcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-2353 - Sudbina farmaceutika u okolišu i tijekom naprednih postupaka obrade voda (PharmaFate) (Babić, Sandra, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb