Pregled bibliografske jedinice broj: 928752
Utjecaj ultrazvuka na pripremu hibridnog fitoterapeutskog tekstila
Utjecaj ultrazvuka na pripremu hibridnog fitoterapeutskog tekstila // Zbornik radova 11. znanstveno-stručnog savjetovanja Tekstilna znanost i gospodarstvo / Ercegović Ražić, S. ; Glogar, I.M. ; Novak, I. (ur.).
Zagreb: Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2018. str. 104-110 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 928752 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj ultrazvuka na pripremu hibridnog fitoterapeutskog tekstila
(The influence of ultrasound on preparation of hybrid phytotherapeutic textile)
Autori
Vitez, Mateja ; Somogyi Škoc, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 11. znanstveno-stručnog savjetovanja Tekstilna znanost i gospodarstvo
/ Ercegović Ražić, S. ; Glogar, I.M. ; Novak, I. - Zagreb : Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2018, 104-110
Skup
11. znanstveno-stručno savjetovanje Tekstilna znanost i gospodarstvo
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.01.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sol-gel, češnjak, homogenizacija, terapeutski tekstil, medicinski tekstil
(sol-gel, garlic, homogenization, therapeutic textiles, medical textiles)
Sažetak
Glavni znanstveni interes ovog rada bio je usmjeren istraživanju mogućnosti koje pruža sol-gel postupak za modifikaciju celulozne tkanine primjenom anorgansko-organskih tvari te prirodne aktivne tvari – češnjaka s ciljem pripreme hibridnog terapeutskog, tj. fitoterapeutskog tekstila. Provedena je ultrazvučna homogenizacija i homogenizacija miješanjem na magnetskoj miješalici pri temperaturi od 20 ± 2 °C, u vremenu od 1 h u zatvorenom reakcijskom sustavu. Odabran je 3-glicidiloksipropiltrimetoksisilan (GLYMO) kao prekursor, HCl kao katalizator i uzeta su tri različita masena udjela granula komercijalno dobavljivog češnjaka. Češnjak je odabran obzirom na njegova osnovna svojstva - antibakterijsko, antivirusno, antifungalno, antiparazitsko i antioksidacijsko djelovanje. Za modificirane uzorke pretpostavlja se da bi mogli naći primjenu u području medicinskog tekstila, kao tekstilni materijali koji se ne ugrađuju – kao zaštita od infekcija i za pospješivanje zacjeljivanja (komprese, flasteri i sl.). Proveden je test kapi, određene su morfološke karakteristike skenirajućim elektronskim mikroskopom (SEM) i provedena je spektroskopija u infracrvenom području (FTIR-ATR).
Izvorni jezik
Hrvatski