Pregled bibliografske jedinice broj: 928736
Svjetska književnost u eri globalizacije i nova žanrovska paradigma
Svjetska književnost u eri globalizacije i nova žanrovska paradigma // Komparativna povijest hrvatske književnosti – Zbornik radova XIX. Vrsta ili žanr / Glunčić-Bužančić, Vinka ; Grgić, Kristina (ur.).
Split : Zagreb: Književni krug Split ; Odsjek za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2017. str. 288-311 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 928736 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Svjetska književnost u eri globalizacije i nova
žanrovska paradigma
(World literature in the era of globalization and
the new generic paradigm)
Autori
Galić Kakkonen, Gordana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Komparativna povijest hrvatske književnosti – Zbornik radova XIX. Vrsta ili žanr
/ Glunčić-Bužančić, Vinka ; Grgić, Kristina - Split : Zagreb : Književni krug Split ; Odsjek za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2017, 288-311
ISBN
978-953-163-451-9
Skup
XIX. Međunarodni znanstveni skup Komparativna povijest hrvatske književnosti »Vrsta i žanr«
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 29.09.2016. - 30.09.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
svjetska književnost ; komparativna književnost ; globalizacija ; žanr ; nove tehnologije
(world literature ; comparative literature ; globalization, genre ; new technologies)
Sažetak
U posljednjih dvadesetak godina Goetheovo naslijeđe predmetom je intenzivnih promišljanja i polemika među znanstvenicima koji se bave književnošću. No, govoriti o položaju i perspektivama svjetske književnosti u kontekstu 21. stoljeća prije svega pretpostavlja definiranje njezina statusa u kontekstu komparativne književnosti kao discipline, jer su te dvije kategorije neodvojivo povezane od njihovih začetaka, dvadesetih godina 19. stoljeća. Promjene do kojih dolazi u eri obilježenoj tehnološkim napretkom i digitalizacijom nisu zaobišle ni književnost. Osim novih medijskih mogućnosti koje se u bitnome dovode u svezu s globalizacijskim fenomenima općenito, važan su čimbenik svakako i impulsi koji dolaze iz postkolonijalnih studija koji su uvelike odredili pravac kojim će se kretati proučavanje svjetske književnosti u posljednje vrijeme. U tom svjetlu moramo promatrati i ono što se zbiva na planu žanrovskih mijena što koincidira i s problematiziranjem uobičajenog pristupa književnom kanonu. Revidiranje i otvaranje tradicionalno zatvorenoga zapadnog kanona, upućuje nas prije svega na osvješćivanje nesumjerljivosti žanrovskih sustava između pojedinih književnih tradicija. Također, cyber prostor postaje okvirom za različite oblike novih odnosa i komunikacije, bitno vidljivije i pristupačnije nego što je to bilo ikada prije. Govori se, stoga, o svojevrsnoj »demokratizaciji književnosti« koju su omogućili internet i nove tehnologije, ali su oni u isto vrijeme doveli i do značajnih promjena u sferi žanrova. S jedne strane uočavamo pojavu i prihvaćanje nekih novih formi takozvane elektroničke književnosti, a s druge strane, svjedočimo potiskivanju i/ili transformaciji tradicionalnih književnih oblika koji se teže prilagođavaju novim tehnologijama. Stoga je važno pozornost posvetiti preispitivanju žanrova iz različitih perspektiva, a osobito načinu na koji nove tehnologije i internet utječu na njihovu metamorfozu u zadnjih dvadesetak godina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Književnost