Pregled bibliografske jedinice broj: 92799
Korporativno upravljanje i eksterna revizija u kontekstu novog Međunarodnog revizijskog standarda 260
Korporativno upravljanje i eksterna revizija u kontekstu novog Međunarodnog revizijskog standarda 260 // Aktualnosti u reviziji / Spremić, Ivo (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga revizora, 2001. str. 57-72 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 92799 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Korporativno upravljanje i eksterna revizija u kontekstu novog Međunarodnog revizijskog standarda 260
(Corporate management and external audit)
Autori
Vitezić, Neda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Aktualnosti u reviziji
/ Spremić, Ivo - Zagreb : Hrvatska udruga revizora, 2001, 57-72
Skup
4. Godišnje savjetovanje "Povezanost revizije i računovodstva"
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 15.10.2001. - 16.10.2001
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
korporativno upravljanje; eksterna revizija; odbor za reviziju;
(corporate governanace; external auditing; Audit Committee)
Sažetak
U uvjetima korporativnog upravljanja nadzorni mehanizmi dolaze još više do izražaja u težnji za zadovoljavanjem interesa skupina. Posebno je istaknuta uloga odbora za reviziju koji predstavlja posrednika između internih i eksternih revizora i onih koji su zaduženi da vode poduzeće i upravljaju njime. Uloga eksternih revizora postaje sve važnijom u sustavu korporativnog upravljanja, jer se od njih traži nezavisno i objektivno uvjerenje o načinu na koji su financijski izvještaji pripremljeni i prezentirani. Mišljenje revizora o vjerodostojnosti financijskih izvještaja bit će zadovoljeno samo u sučaju ako se metodološki postupci revizije obavljaju sukladno standardima i uputama, među kojima se ističe i ona koja propisuje raspravu o pitanjima od interesa za upravljanje. Revizor je dužan raspraviti pitanja od interesa za upravljanje ako su ona proizašla iz revizije financijskih izvještaja s onima koji su zaduženi za upravljanje, tj. s upravom i menedžmentom poduzeća. Revizor će procijeniti koje su to mjerodavne osobe s kojima će raspraviti razna pitanja proizašla tijekom revizije financijskih izvještaja i koja se uglavnom odnose na primjenu računovodstvenih i ostalih politika, moguće rizike, neizvjesnosti i sumnje, te neslaganja s menedžmentom, revizijske korekcije i moguće modifikacije izvješća i drugo. Revizor je dužan pravodobno usmenim ili pismenim putem izvijestiti o tim pitanjima one koji su zaduženi za upravljanje tj. mjerodavne osobe s kojima je komunicirao.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija