Pregled bibliografske jedinice broj: 927616
Mjerenje i praćenje parametara rotora sinkronog generatora bežičnom mjernom opremom temeljenoj na harvesteru energije
Mjerenje i praćenje parametara rotora sinkronog generatora bežičnom mjernom opremom temeljenoj na harvesteru energije // Zbornik odabranih radova 13. savjetovanja HRO CIGRE / Filipović-Grčić, Božidar (ur.).
Zagreb: Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2017. str. 6-17 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 927616 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mjerenje i praćenje parametara rotora sinkronog generatora bežičnom mjernom opremom temeljenoj na harvesteru energije
(Measuring and Monitoring of Synchronous Generator Rotor Parameters by Wireless Measurement Equipment Based on Energy Harvester)
Autori
Tvorić, Stjepan ; Elez, Ante ; Študir, Josip ; Pintarić, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik odabranih radova 13. savjetovanja HRO CIGRE
/ Filipović-Grčić, Božidar - Zagreb : Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2017, 6-17
ISBN
978-953-804-06-08
Skup
Savjetovanje HRO CIGRÉ (13 ; 2017)
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 05.11.2017. - 08.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
hidrogenerator, mjerni svitak, harvester energije, MKE, magnetsko polje, pulzacije
(hydro generator, measuring coil, energy harvester, FEM, magnetic field, pulsation)
Sažetak
U današnjem industrijskom okruženju jednu od ključnih uloga u eksploataciji strojeva ima njihov pouzdan i ispravan rad, što u ekonomskom smislu podrazumijeva ostvarivanje što većih mogućih financijskih benefita unutar tehničkih ograničenja stroja. Također se konstantno teži ka povećanju pouzdanosti i raspoloživosti strojeva što znači da je potrebno na vrijeme spriječiti pojavu kvara te osigurati da ne dođe do iznenadnih i neplaniranih ispada strojeva iz normalnog rada. Postupak koji će spriječiti pojavu takvih događaja zahtijeva ugradnju različitih mjernih i monitoring sustava na strojeve od iznimne važnosti za pogon. U ovom referatu prikazan je novi inovativan bežični mjerni sustav koji se temelji na harvesteru energije, a koristi se za mjerenje veličina i parametara na rotoru sinkronog generatora. Pored klasičnih mjerenja (vibracije, relativni pomaci, magnetska polja, temperature, brzina vrtnje, procesne veličine ...) kojima se nadziru ključni dijelovi stroja koji su u većini slučajeva statični, u današnje se vrijeme postavljaju zahtjevi i potreba za složenijim mjerenjima i to na rotirajućim dijelovima stroja. Ta potreba se pojavljuje iz razloga što se želi upotpuniti slika o stvarnom stanju stroja, a sve kako bi se u konačnici povećala njegova pouzdanost i raspoloživost. Mjerenja na rotirajućim dijelovima stroja dosad je iz tehnoloških razloga bilo otežano provoditi zbog dva ključna razloga: jedan je napajanje uređaja za mjerenje, a drugi je prijenos informacija s rotirajućeg dijela. Stoga je razvijen mjerni sustav koji omogućuje mjerenje elektromagnetskih, toplinskih i mehaničkih veličina, a čije napajanje je zasnovano na energetskom harvesteru. Harvester je mjerni svitak (izveden u PCB tehnologiji) u kojem se zbog pulzacija magnetskog polja koje se javljaju u zračnom rasporu stroja inducira određeni iznos napona koji se potom koristi za napajanje sustava. U referatu su opisane teoretske podloge i prikazani numerički izračuni na MKE modelu sinkronog stroja za odabrani harvester. Također, prikazani su i rezultati eksperimentalnih mjerenja te je opisana ugradnja i praktična primjena mjernog sustava s harvesterom na jednom hidrogeneratoru. Osim što mjerni svitak služi za napajanje sustava, inducirani napon u svitku može se koristiti i za detekciju međuzavojnih kratkih spojeva armaturnog namota te je stoga primjena ovog rješenja u monitoringu strojeva dvojaka. Podaci koji se prikupljaju ovim mjernim sustavom, WIFI tehnologijom se prenose na statičku stranu stroja te se pohranjuju u serversko računalo s kojeg su potom lako dostupni za daljnju obradu i analizu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KONČAR - Institut za elektrotehniku d.d.