Pregled bibliografske jedinice broj: 927550
Potencijalni farmakološki učinci histamina, te agonista i antagonista njegovih receptora: sadašnjost i budućnost
Potencijalni farmakološki učinci histamina, te agonista i antagonista njegovih receptora: sadašnjost i budućnost, 2016., diplomski rad, preddiplomski, Odjel za biotehnologiju, Rijeka
CROSBI ID: 927550 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Potencijalni farmakološki učinci histamina, te agonista i antagonista njegovih receptora: sadašnjost i budućnost
(Potential pharmacological actions of histamin and agonists and antagonists of its receptors: present and future)
Autori
Marija Begić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Odjel za biotehnologiju
Mjesto
Rijeka
Datum
08.09
Godina
2016
Stranica
33
Mentor
Miranda Mladinić Pejatović
Ključne riječi
histamin, pretilost, atopički dermatitis, nesanica, kronoterapija
(histamine, obesity, atopic dermatitis, insomina, chronotherapy)
Sažetak
Histamin je molekula koja igra važnu ulogu u fiziologiji čovjeka. Sudjeluje u održavanju energetske homeostaze regulacijom unosa hrane i tjelesne mase, u pokretanju inflamatornih reakcija te regulaciji budnosti i sna. Ova saznanja dovela su do razvoja lijekova, te se radi na istraživanju i otkrivanju novih, koji imaju ili bi mogli imati vrlo korisne terapijske učinke u liječenju različitih bolesti i poremećaja. Posljednjih godina velika se pozornost daje činjenici da histamin ima važnu ulogu u održavanju tjelesne mase. Naime, kako histamin regulira unos hrane tako što utječe na smanjenje apetita te se smatra jednim od signala sitosti.začeta je ideja o terapiji pretilosti djelovanjem na histaminske receptore. Rezultati predkliničkih studija ukazali su da je djelovanje agonista na H1 receptor i antagonista na H3 histaminske receptore ključno za regulaciju ritma konzumiranja hrane pa su ovi receptori prepoznati kao važni regulatori unosa energije i potrošnje iste. Za sada su ovi vrlo zanimljivi rezultati još uvijek upitni, jer ih kliničke studije nisu uspjele potvrditi, osim u slučaju pacijenata oboljelih od šizofrenije koji zbog kronične terapije antipsihoticima pate od teških poremećaja metabolizma. Vrlo zanimljivi su i rezultati koji su pokazali da histamin regulira ekspresiju takozvanih faktora svrbeža kod osoba oboljelih od atopičkog dermatitisa. On tako regulira ekspresiju živčanog faktora rasta i semaforina 3A u keratinocitima djelovanjem na histaminske H1 receptore. Također, djelovanjem na H4 histaminske receptore, histamin aktivira imunosne stanice (eozinofile, mastocite, bazofile i Th2 stanice). Stoga, administracija kombinirane terapije antagonista histaminskih H1 i H4 receptora inhibira poticanje svrbeža i kroničnu alergijsku upalu. Tradicionalna terapija nesanice temelji se na korištenju lijekova koji potpomažu inhibitorno djelovanje gamma-aminomaslačne kiseline. No, noviji pristupi liječenju nesanice zasnivaju se na inhibiciji djelovanja neurotransmitera koji potiču budnost, pa je jedan takav pristup blokada histaminskih H1 receptora antagonistom koji se u kombinaciji s kronoterapeutskim načelima pokazao vrlo učinkovitim u postizanju maksimalnog učinka uz minimalne nuspojave. U ovom radu objedinjeni su i detaljno opisani najnoviji rezultati u istraživanju i razvoju lijekova koji se zasnivaju na molekularnim djelovanjima vezanima za histamin i njegove agoniste, antagoniste i receptore.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Interdisciplinarne biotehničke znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Rijeci - Odjel za biotehnologiju
Profili:
Miranda Mladinić Pejatović
(mentor)