Pregled bibliografske jedinice broj: 927478
Hrvatska ''unutarnja'' i ''vanjska'' jezična politika u europskom kontekstu
Hrvatska ''unutarnja'' i ''vanjska'' jezična politika u europskom kontekstu // Komparativnoslavističke lingvokulturalne teme - Međunarodna znanstvena konferencija u okviru projekta Hrvatske zaklade za znanost KOMPAS[2131]: knjižica sažetaka / Čagalj, Ivana ; Hrdlička, Miroslav (ur.).
Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2018. str. 29-30 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 927478 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatska ''unutarnja'' i ''vanjska'' jezična politika u europskom kontekstu
(Croatian ''internal'' and ''external'' language policy in a European context)
Autori
Granić, Jagoda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Komparativnoslavističke lingvokulturalne teme - Međunarodna znanstvena konferencija u okviru projekta Hrvatske zaklade za znanost KOMPAS[2131]: knjižica sažetaka
/ Čagalj, Ivana ; Hrdlička, Miroslav - Zagreb : Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2018, 29-30
ISBN
978-953-175-672-3
Skup
Komparativnoslavističke lingvokulturalne teme (KOMPAS)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.02.2018. - 10.02.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
: hrvatski jezik, jezična politika, europski kontekst, višejezičnost
(Croatian, language policy, European context, multilingualism)
Sažetak
Hrvatski jezik pretpostavlja ne samo jasno definiranu jezičnu politiku (planiranje statusa i planiranje korpusa jezika) i strategiju u matičnoj državi nego i u širem, europskom kontekstu. Hrvatski je jezik među jezgrenim konstitutivnim elementima hrvatskog identiteta. Prema temeljnim postulatima europske jezične politike, svaki službeni jezik zemlje članice automatizmom postaje i službeni jezik Europske unije. To je političko priznanje svih službenih jezika Unije koji postaju njezini vlastiti jezici, tzv. ''vanjsko'' priznanje. Europska jezična politika počiva na jezičnoj raznolikosti, multikulturalizmu i pluralizmu identiteta službenih jezika zemalja članica i njihovih jezičnih politika te regionalnih i autohtonih manjinskih jezika. Takva bi se Europa trebala reflektirati na Hrvatsku – onū koja bi uvažavala Druge, a poštovala Sebe. Hrvatska ''vanjska'' jezična politika bavi se i statusom i pravima hrvatske nacionalne manjine u europskim državama, kao i u zemljama izvan Unije. Štiti je od asimilacije te zahtijeva od domicilne države da joj uz pomoć odgojno-obrazovnog sustava omogući dvojezičnost i upotrebu materinskog manjinskog (hrvatskog) jezika u javnoj komunikaciji. Hrvatska jezična politika, premda fokusirana na hrvatski jezik, na njegov standard ali i na sve njegove vertikalne i horizontalne stratume, ne može i ne smije zanemariti i druge jezike na hrvatskom prostoru, bilo da je riječ o manjinskim jezicima bilo da je riječ o učenju drugih/stranih jezika. Europski model višejezičnosti trebao bi postati i nacionalni (hrvatski) model višejezičnosti koji je provediv samo uz pomoć jasno definirane i dobro promišljene ''unutarnje'' i ''vanjske'' jezične politike.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
Napomena
Međunarodna konferencija organizirana je u okviru istraživačkoga projekta Hrvatske zaklade za znanost KOMPAS [2131] voditeljice prof. dr. sc. Nede Pintarić.