Pregled bibliografske jedinice broj: 927445
Televizijski konstruirani mitovi o hrvatskim braniteljima
Televizijski konstruirani mitovi o hrvatskim braniteljima // Domovinski rat: mogućnosti znanstvenog pristupa / Kostović, Ivica ; Grčević, Mario ; Talanga, Joip ; Nazor, Ante (ur.).
Zagreb: Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2016. str. 27-28 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 927445 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Televizijski konstruirani mitovi o hrvatskim
braniteljima
(Television Myths on Croatian Homeland War Veterans)
Autori
Car, Viktorija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Domovinski rat: mogućnosti znanstvenog pristupa
/ Kostović, Ivica ; Grčević, Mario ; Talanga, Joip ; Nazor, Ante - Zagreb : Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2016, 27-28
ISBN
978-953-7823-56-6
Skup
Domovinski rat: mogućnosti znanstvenog pristupa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.10.2016. - 11.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
hrvatski branitelji ; televizija ; mit ; analiza narativa ; medijska konstrukcija stvarnosti
(Croatian Homeland War veterans ; television, ; myth ; narrative analysis ; media constructed reality)
Sažetak
Televizija, dominanti medij 20. stoljeća, i u 21. stoljeću zadržava moć konstrukcije zbilje i uvjeravanja masovne publike u zajedničku nam „našu“ ili pak „njihovu“ stvarnost i to čini pripovijedajući o ljudima, događajima i pojavama, koristeći pritom različite elemente narativa pa tako i mitove (Hall 1986 ; Fiske i Hartley 1992 ; Hromadžić, 2014). Možda najslikovitiji primjer koliko štete upotreba mitskih struktura u medijskim sadržajima može nanijeti jednoj društvenoj skupini su hrvatski branitelji. Metodom kvalitativne analize sadržaja i analize narativa analizirani su televizijski prilozi koji su izvještavali o hrvatskim braniteljima, a objavljeni su na HTV- u od 1991. do 2006. godine u središnjem Dnevniku. Istraživanje pokazuje kako se izvještavanje o ovoj društvenoj skupini mijenjalo s obzirom na promjenu društveno- političkog konteksta u državi. U vrijeme Domovinskog rata (1991.-1995.) branitelji su u pravilu prezentirani kao heroji. Po završetku rata u razdoblju od 1996. do 1999. dijelom su zadržali herojski status, ali su ih novinari sve češće počeli prikazivati kao žrtve društva koje se nije pobrinulo i osiguralo im što je moguće bezbolniji i jednostavniji povratak u svakodnevni život. Međutim, početkom 2000. mijenja se televizijska prezentacija branitelja – novinari otvaraju teme o 'lažnim braniteljima' te pojedinačne slučajeve konstruiraju kao obilježje cijele društvene skupine pa tako branitelji kolektivno postaju prevaranti, odnosno čak i negativci, prijetnja društvu, kada je riječ o suđenjima za ratne zločine, obiteljskom nasilju, prijetnjama bacanja bombe u javnu ustanovu, itd. Kadgod je bilo riječ o pojedincu koji ima i braniteljski status, to je bilo naglašeno. Izjednačavanjem pojedinca s cijelom skupinom etiketira se ova društvena skupina i time joj se čini trajna šteta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti