Pregled bibliografske jedinice broj: 927374
Terra Hyllirica: Nova razmišljanja o starom problemu
Terra Hyllirica: Nova razmišljanja o starom problemu // Kulturno povijesna baština općine Ljubuški / Fabijanić, Tomislav ; Glavičić, Miroslav ; Rašić, Mirko (ur.).
Ljubuški: Općina Ljubuški, 2017. str. 119-131
CROSBI ID: 927374 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Terra Hyllirica: Nova razmišljanja o starom problemu
(Terra Hyllirica: Rethinking an Old Problem)
Autori
Sanader, Mirjana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Kulturno povijesna baština općine Ljubuški
Urednik/ci
Fabijanić, Tomislav ; Glavičić, Miroslav ; Rašić, Mirko
Izdavač
Općina Ljubuški
Grad
Ljubuški
Godina
2017
Raspon stranica
119-131
ISBN
978-9958-1963-2-4
Ključne riječi
rimska provincija Dalmacija, kasno Carstvo, žrtvenik, natpis, Terra Hyllirica, Iuppiter Maximus
(roman Dalmatia, late antiquity, altar, inscription, Terra Hyllirica, Iuppiter Maximus)
Sažetak
Na desnoj obali rijeke Trebižat, a u blizini Ljubuškoga u Bosni i Hercegovini, pronađen je 1906.g. djelomično sačuvani žrtvenik, posvećen božanstvima Ilirskoj zemlji (Terra Hyllirica) i Jupiteru Najvećem (Iuppiter Maximus). Kako je žrtvenik sačuvan samo u njegovom donjem dijelu, tako su se od nekadašnjeg natpisa sačuvala samo posljednja dva reda (] / [T]errae {; ; H}; ; Illyric(ae) / et Iovi Maximo). Natpis s oltara je nakon pronalaska objavljen, te je, više puta citiran u stručnoj literaturi. U raspravama koje su analizirale određene rimske kultove, spomenik je bio povezan s drevnim rimskim kultom Majke zemlje (Terra Mater) kao i s kultom Histarske zemlje (Terra Histria) nastalim u vremenu ranog principata. Ovaj se žrtvenik međutim odnedavno koristi kao jedan od dokaza u teoriji koja govori da je lokalno stanovništvo Ilirika i u vremenu kasnijeg Rimskog Carstva sačuvalo određene tradicije koje su se manifestirale i u dugotrajnom čuvanju ilirskog imena. Natpis se osim toga koristi i kao argument za postojanje, u kasnijem Carstvu nastalog, specifičnog ilirskog identiteta. Ovom prigodom se spomenuti natpis želi iznova raspraviti s ciljem njegova što preciznijeg datiranja kako bi se mogla ispitati i utemeljenosti toga datiranja u kasno Carstvo. U svrhu sabiranja što više korisnih podataka odlučili smo posebnu pažnju posvetiti trima problemima: samom žrtveniku kao spomeniku, potom grafiji natpisa na njemu te karakteru njegove zavjetne posvete.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2013-11-6505 - Između Dunava i Mediterana. Uloga rimske vojske u mobilnosti ljudi i roba na tlu Hrvatske u antici. (RoMiCRO) (Sanader, Mirjana, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Mirjana Sanader
(autor)