Pregled bibliografske jedinice broj: 926987
Izvantjelesna membranska oksigenacija u jedinici intenzivnog liječenja
Izvantjelesna membranska oksigenacija u jedinici intenzivnog liječenja // SHOCK - Stručno informativno glasilo Hrvatskog društva medicinskih sestara anestezije, reanimacije, intenzivne skrbi i transfuzije, XI (2016), 2; 4-15 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
CROSBI ID: 926987 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izvantjelesna membranska oksigenacija u jedinici intenzivnog liječenja
(Cardiopulmonary Membrane Oxygenation in the Intensive Care Unit)
Autori
Kralj, Danijela: Mrkonjić, Ružica: Badrov, Tatjana
Izvornik
SHOCK - Stručno informativno glasilo Hrvatskog društva medicinskih sestara anestezije, reanimacije, intenzivne skrbi i transfuzije (1846-7369) XI
(2016), 2;
4-15
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
izvantjelesna membranska oksigenacija, skrb za pacijenta, medicinska sestra
(extracorporeal membrane technology, patient care, nurse)
Sažetak
Izvantjelesna membranska oksigenacija (IMO) ili ekstrakorporalna membranska oksigenacija ( ECMO, od engleskog izraza extracorporeal membrane oxygenation) je metoda izvantjelesne podrške cirkulacije u tijeku koje se pomoću posebnih uređaja venska krv odvodi iz organizma, oksigenira i potom vraća u organizam. Primjenjuje se kod zatajenja rada rada srca i/ili pluća. Bolesnici se na izvantjelesnu membransku oksigenaciju priključuju hitno kada je funkcija organa već oštećena, ali moguć je oporavak ili preventivno, kada se rade kompleksne procedure perkutane angioplastike kod bolesnika oboljelih od koronarne bolesti. Trajanje podrške je obično višednevno. Bolesnici koji se priključuju na izvantjelesnu membransku oksigenaciju su u vrlo teškom stanju, a sama tehnologija je vrlo invazivna, samo je gruba imitacija fiziologije organizma. Stoga je skrb za bolesnika vrlo kompleksna, zahtijeva multidisciplinarni pristup gdje vrlo važno mjesto ima medicinska sestra, jer kada se izvantjelesna membranska oksigenacija uspostavi, bolesnik je priključen danima, a medicinska sestra je ta koja boravi uz bolesnika 24 sata. Medicinska sestra mora biti upoznata sa metodama i načinima rada izvantjelesne membranske oksigenacije, i kompletne skrbi za bolesnika, osobito s hemodinamskog, koagulacijskog i nutritivnog aspekta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište u Bjelovaru