Pregled bibliografske jedinice broj: 926256
Uloga sigurne kuće u osnaživanju žena koje su preživjele partnersko nasilje
Uloga sigurne kuće u osnaživanju žena koje su preživjele partnersko nasilje // Ljetopis socijalnog rada, 24 (2017), 1; 73-99 doi:10.3935/ljsr.v24i1.157 (domaća recenzija, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 926256 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga sigurne kuće u osnaživanju žena koje su
preživjele partnersko nasilje
Autori
Bakić, Helena ; Ajduković, Dean ; Barić, Željka
Izvornik
Ljetopis socijalnog rada (1846-5412) 24
(2017), 1;
73-99
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
osnaživanje ; partnersko nasilje nad ženom ; sigurna kuća ; definiranje ciljeva »MUDRO« načelima ; operacionalizacija psihosocijalnih intervencija
(empowerment ; partner violence against women ; women’s shelters ; »SMART« definition of objectives ; operationalization of psychosocial interventions)
Sažetak
Ciljevi istraživanja bili su razjasniti ulogu sigurne kuće u osnaživanju žena koje su preživjele partnersko nasilje, i preko osnaživanja, u postavljanju i ispunjenju njihovih osobnih ciljeva za budućnost, te postizanju sigurnosti od nasilja. Istraživanjem se provjeravala pretpostavka kako će korisnice koje su više osnažene za vrijeme boravka u sigurnoj kući postaviti kvalitetnije ciljeve te će ih u većoj mjeri ispuniti nakon izlaska. U longitudinalnom istraživanju sudjelovalo je deset žena, korisnica sigurne kuće. Korišteni su različiti izvori podatka u svrhu triangulacije, tako da su provedeni intervjui sa sudionicama i psihologinjama zaposlenima u sigurnoj kući, te je analizirana pisana dokumentacija o ostvarivanju individualnih planova promjene. Intervjui sa sudionicama vođeni su za vrijeme boravka u sigurnoj kući i šest do deset mjeseci nakon izlaska. Utvrđena je povezanost stupnja osnaženosti sudionica i kvalitete ciljeva za budućnost, no odgovori u vezi percipirane korisnosti primljenih psihosocijalnih usluga i ostvarivanja osobnih ciljeva nisu jasni zbog velikog osipanja sudionica u drugom intervjuu. Istraživanje je istaknulo teškoće u održavanju kontakta sa ženama koje su preživjele nasilje nakon izlaska iz sigurne kuće i načine smanjivanja osipanja u budućim istraživanjima. Predložena je metodologija za definiranje osobnih ciljeva na načelima »MUDRO« i operacionalizirani su ključni elementi uvremenjenosti, dostižnosti i određenosti koji se mogu koristiti u budućim istraživanjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- PsychINFO