Pregled bibliografske jedinice broj: 926202
Žena u borbi / Žena u modi:Odjevne prakse u poslijeratnom periodu socijalističke Jugoslavije na primjeru časopisa Žena u borbi i Naša Moda
Žena u borbi / Žena u modi:Odjevne prakse u poslijeratnom periodu socijalističke Jugoslavije na primjeru časopisa Žena u borbi i Naša Moda // Issues in Ethnology and Anthropology, 11 (2016), 1; 159-173 (recenziran, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 926202 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Žena u borbi / Žena u modi:Odjevne prakse u poslijeratnom periodu socijalističke Jugoslavije na primjeru časopisa Žena u borbi i Naša Moda
(Women in battle / Women in fashion: Clothing practices in the post- war period in socialist Yugoslavia in the case of journals “Women in Battle” and “Our Fashion”)
Autori
Vene, Lea ; Čuljak, Ivana
Izvornik
Issues in Ethnology and Anthropology (0353-1589) 11
(2016), 1;
159-173
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
žena, odijevanje, moda, AFŽ, časopis „Žena u borbi“, časopis „Naša moda“, jugoslavenski socijalizam
(saving, clothing, fashion, AFŽ, everyday life, emancipation)
Sažetak
AFŽ (Antifašistička fronta žena) kao glavna platforma ženske emancipacije, u razdoblju NOB-a i u poslijeratnom periodu socijalističke Jugoslavije, promovira i propagira koncept „Nove žene“ (emancipiranu, politički i društveno aktivnu radnicu) kroz direktnu propagandu u časopisu „Žena u borbi“. Istodobno, ista ta Antifašistička fronta žena (AFŽ Hrvatske), neposredno nakon oslobođenje počinje publicirati vrlo popularan časopis s modnim sadržajima pod nazivom „Naša moda“. U ovom radu predstavljaju se oba časopisa kroz analizu i usporedbu različitih odjevnih i modnih sadržaja, koji otkrivaju odnos prema modi i odijevanju kao dijelu svakodnevnih odjevnih praksi i razvoja kulture odijevanja. Ova studija slučaja odnosi se na razdoblje ranog Jugoslavenskog socijalizma od 1945. do 1952. Intenzivna poslijeratna modernizacija utjecala je na kulturu odijevanja i estetizaciju življenja. Međutim, postupni razvoj industrijske proizvodnje nije bio istovremeno u ravnoteži s novom stvarnošću i željom za blagostanjem i potrošnjom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija, Rodni studiji
POVEZANOST RADA