Pregled bibliografske jedinice broj: 925883
Zaštita vodnih resursa u Nacionalnom parku Plitvička jezera
Zaštita vodnih resursa u Nacionalnom parku Plitvička jezera // Upravljanje jezerima i akumulacijama u Hrvatskoj - procesi, zaštita i valorizacija / Rubinić, Josip (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za zaštitu voda, 2017. str. 39-47 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 925883 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zaštita vodnih resursa u Nacionalnom parku Plitvička jezera
(Protection of water resources in the Plitvice Lakes National Park)
Autori
Biondić, Ranko ; Meaški, Hrvoje ; Biondić, Božidar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Upravljanje jezerima i akumulacijama u Hrvatskoj - procesi, zaštita i valorizacija
/ Rubinić, Josip - Zagreb : Hrvatsko društvo za zaštitu voda, 2017, 39-47
ISBN
978-953-96071-4-0
Skup
Znanstveno-stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem "UPRAVLJANJE JEZERIMA I AKUMULACIJAMA U HRVATSKOJ"
Mjesto i datum
Biograd na Moru, Hrvatska, 04.05.2017. - 06.05.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
NP Plitvička jezera, dinarski krš, hidrogeokemijska istraživanja jezera, dinamičko funkcioniranje jezera, preventivna zaštita
(NP Plitvice Lakes, Dinaric karst, hydrogeochemical research lakes, dynamic lake functioning, preventive protection)
Sažetak
U ovom radu se obrađuje geneza krških vodonosnika, uloga današnjih i nekadašnjih jezera u stvaranju krških vodonosnika kao i preventivna zaštita voda u tako ranjivim područjima na primjeru vodnih resursa u Nacionalnom parku Plitvička jezera. Plitvička jezera su smještena u centralnom dijelu krškog područja Dinarida. Jedan su od najznačajnijih i morfološki najatraktivnijih dijelova Hrvatske sa statusom nacionalnog parka i uvaženog mjesta na listi Svjetske prirodne baštine UNESCO-a. Svojim velikim krškim izvorima, brojnim jezerima odvojenim sedrenim barijerama i slapovima, zajedno s izuzetnom bioraznolikošću Plitvička jezera predstavljaju jedinstveni ambijent atraktivan za dolazak brojnih posjetitelja i razvoj turističke djelatnosti. Područje Nacionalnog parka je izgrađeno od karbonatnih stijena različitog stupnja prirodne vodopropusnosti i vrlo kompleksnih tektonskih odnosa, što je omogućilo izviranje vode, održanje jezera i konačno gubitak vode u krško podzemlje. Sastoje se od 16 međusobno povezanih jezera iz kojih izvire rijeka Korana. Dva jezera, Prošćansko i Kozjak dominiraju svojom površinom i dubinom. U ovom radu će se prikazati kako ta dva najveća jezera svojom unutrašnjom dinamikom utječu na funkcioniranje i zaštitu cijelog sustava jezera, što je jedno od najznačajnijih pitanja u Nacionalnom parku, jer samo visoko kvalitetna voda može osigurati stalno funkcioniranje prirodnih procesa neophodnih za osiguranje održivosti cjelokupnog eko-sustava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Geotehnički fakultet, Varaždin