Pregled bibliografske jedinice broj: 925380
Važnost plodoreda i bionematocida u suzbijanju Meloidogyne hapla i Paratylenchus bukowinensis u mrkvi i peršinu
Važnost plodoreda i bionematocida u suzbijanju Meloidogyne hapla i Paratylenchus bukowinensis u mrkvi i peršinu // Glasilo biljne zaštite, 17 (2017), 4; 394-403 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 925380 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Važnost plodoreda i bionematocida u suzbijanju Meloidogyne hapla i Paratylenchus bukowinensis u mrkvi i peršinu
(Crop rotation and bionematicides for control of Meloidogyne hapla and Paratylenchus bukowinensis in carrots and parsley)
Autori
Ivana Majić, Emilija Raspudić, Branimir Nježić, Gabriella Kanižai Šarić, Ankica Sarajlić
Izvornik
Glasilo biljne zaštite (1332-9545) 17
(2017), 4;
394-403
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
nematode korijenovih kvržica ; igličaste nematode ; deformiranost korijena ; kupus ; Nemakey
(root knot nematodes ; pin nematodes ; root deformation ; cabbage ; Nemakey)
Sažetak
Suzbijanje i održavanje razine populacije biljno parazitskih nematoda ispod ekonomskoga praga štetnosti u korjenastom povrću zahtijeva integrirani pristup primjene agrotehničkih mjera i bioloških sredstava za zaštitu bilja jer kemijski nematocidi nisu dozvoljeni. Ciljevi istraživanja bili su utvrditi utjecaj plodoreda na populaciju Meloidogyne hapla (sjeverna nematoda korijenovih kvržica) i učinkovitost bionematocida NemakeyTM u suzbijanju Paratylenchus bukowinensis (igličaste nematode). Pokus je postavljen u ljetnom usjevu mrkve i peršina tijekom 2016. godine u Tvrđavici kod Osijeka. Populacija M. hapla smanjena je ispod ekonomskoga praga štetnosti uvođenjem kupusnjača u plodored koje su uzgajane na foliji. Prije sjetve mrkve i peršina, populacija P. bukowinensis kretala se od 155 do 470 nematoda u 100 mL tla, a vrhunac populacije od 217 do 920 nematoda u 100 mL tla utvrđen je pri vađenju. Bionematocid je bio slabo učinkovit u suzbijanju populacije igličastih nematoda u mrkvi. Utvrđena su ekonomski značajna oštećenja korijena mrkve (63 %) i peršina (43 %) od P. bukowinensis. Simptomi oštećenja mrkve i peršina od igličastih nematoda vrlo su slični simptomima napada nematoda korijenovih kvržica pri čemu je korijen biljke deformiran, ali nema kvržica. Koliko nam je poznato, do sada u RH nisu opisana u literaturi znatna oštećenja korjenastoga povrća od igličastih nematoda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Ivana Majić
(autor)
Emilija Raspudić
(autor)
Gabriella Kanižai
(autor)
Ankica Sarajlić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- AGRICOLA
- CAB Abstracts