Pregled bibliografske jedinice broj: 925205
Proizvodnja soje - mogućnosti i ograničenja suzbijanja bolesti i štetnika
Proizvodnja soje - mogućnosti i ograničenja suzbijanja bolesti i štetnika // Glasilo biljne zaštite / Bažok, Renata (ur.). - Zagreb : Hrvatsko društvo biljne zaštite, Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu , 2018. 20-20.
Opatija, Hrvatska, 2018. str. 20-20 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 925205 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proizvodnja soje - mogućnosti i ograničenja suzbijanja bolesti i štetnika
(Soybean production - opportunities and limitations of disease and pest control)
Autori
Sudarić, Aleksandra ; Duvnjak, Tomislav ; Matoša Kočar, Maja ; Ćosić, Jasenka ; Vrandečić, Karolina ; Majić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Glasilo biljne zaštite / Bažok, Renata (ur.). - Zagreb : Hrvatsko društvo biljne zaštite, Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu , 2018. 20-20.
/ - , 2018, 20-20
Skup
62. seminar biljne zaštite (HDBZ 2018)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 06.02.2018. - 09.02.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
soja ; proizvodnja ; bolesti ; štetnici ; zaštita
(soybean ; production ; diseases ; pests ; control)
Sažetak
Proizvodnja soje (Glycine max (L.) Merr.) u Republici Hrvatsko ima pozitivne trendove i u površinama i u urodima zrna. Horizontalno proširenje soje kao kulture i povećanje uroda zrna rezultiralo je iz genetskog unaprijeđenja sorata i napretka tehnologije proizvodnje. Vrijednost nacionalnih resursa u proizvodnji soje prepoznata je u europskim okvirima što je doprinijelo uključivanju Hrvatske u izgradnju europske platforme proizvodnje biljnih bjelančevina (Deklaracija Dunav soja, 2013). Slijedom toga, uzgoj soje je dodatno stimuliran nizom mjera što je rezultiralo porastom proizvodnih površina za 40% (2015.-2017. uzgoj na 90.000 ha). Povećanje uzgojnog područja soje, uključivanje novih, često nedovoljno educiranih proizvođača te učestalost nepovoljnih klimatskih uvjeta tijekom proizvodne godine značajno utječu na zdravstveno stanje usjeva što se u konačnici odražava na visinu i kvalitetu uroda zrna soje te profitabilnost proizvodnje. Praćenjem zdravstvenog stanja usjeva soje na području Hrvatske posljednjih godina, ističemo problem jačeg intenziteta zaraze biljaka i sjemena uzročnicima bolesti, učestalost i jači intenzitet napada štetnika te pojavu uzročnika bolesti Fusarium graminearum i Fusarium oxysporum koji do sada nisu zabilježeni na soji. Osnovni problem u zaštiti usjeva soje je nedostatak registriranih odgovarajućih fungicida i insekticida, što rezultira izostankom mjera zaštite, slabim zdravstvenim stanjem usjeva, niskim urodom zrna (kvantitativno i kvalitativno) te neprofitabilnom proizvodnjom. Stoga, bolesti i štetnici postaju ozbiljan ekonomski problem u proizvodnji soje kod nas. Soja je kultura čiji uzgoj je ekonomski isplativ, a domaće zrno kao sirovina ima svoju prepoznatljivost na europskom tržištu. Svakako bi trebalo potaknuti registraciju odgovarajućih pripravaka, kako bi se omogućila kvalitetna zaštita i profitabilnost proizvodnje. U radu će biti analizirana učestalost šteta od poznatih bolesti i štetnika na soji u našim proizvodnim uvjetima, pojava novih patogena te mogućnosti i ograničenja suzbijanja istih.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Poljoprivredni institut Osijek,
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Ivana Majić
(autor)
Karolina Vrandečić
(autor)
Maja Matoša
(autor)
Tomislav Duvnjak
(autor)
Jasenka Ćosić
(autor)
Aleksandra Sudarić
(autor)