Pregled bibliografske jedinice broj: 924717
Transkranijalna magnetska stimulacija - princip rada i klinička primjena u psihijatriji i neurologiji s posebnim osvrtom na Alzheimerovu bolest
Transkranijalna magnetska stimulacija - princip rada i klinička primjena u psihijatriji i neurologiji s posebnim osvrtom na Alzheimerovu bolest // Medix, 23 (2017), 126; 144-150 (domaća recenzija, pregledni rad, stručni)
CROSBI ID: 924717 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Transkranijalna magnetska stimulacija - princip rada i klinička primjena u psihijatriji i neurologiji s posebnim osvrtom na Alzheimerovu bolest
(Transcranial magnetic stimulation - principles of functioning, clinical application in psychiatry and neurology with special emphasis on Alzheimer's disease)
Autori
Križaj Grden, Aida ; Mimica, Ninoslav
Izvornik
Medix (1331-3002) 23
(2017), 126;
144-150
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni
Ključne riječi
Alzheimerova bolest, neurologija, psihijatrija, transkranijalna magnetska stimulacija, TMS
(Alzheimer'sdisease, neurology, psychiatry, transcranial magnetic stimulation, TMS)
Sažetak
Transkranijalna magnetska stimulacija (TMS) sigurna je neinvazivna stimulacija mozga koja počinje proizvodnjom električne struje u sondi, stvaranjem magnetskoga polja oko sonde i indukcijom električne struje u tkivu mozga oko TMS-sonde, dovodeći do nastanka akcijskog potencijala te drugih promjena u moždanome tkivu. Učinci TMS-a traju neko razdoblje nakon prekida aplikacije. TMS se primjenjuje u neuroznanstvene, dijagnostičke i terapijske svrhe. Pokazao se korisnim u liječenju niza neuroloških i psihijatrijskih poremećaja. Najveći je broj istraživanja na području liječenja depresije te se u tu svrhu TMS uspješno primjenjuje niz godina. Pozitivni učinci opisani su i pri liječenju opsesivno-kompulzivnog poremećaja, PTSP-a i shizofrenije. U neurologiji se primjenjuje u liječenju migrena, pojedinih kroničnih bolnih sindroma, s pozitivnim učincima na motoričke simptome Parkinsonove bolesti. intenzivno se istražuju učinci TMS-a kod drugih neurodegenerativnih bolesti, uključujući Alzheimerovu bolest. Dosadašnja istraživanja pokazala su pozitivan učinak na kognitivne simptome demencije, posebice kad se TMS kombinira s kognitivnim vježbama. Potrebna su daljnja placebom kontrolirana istraživanja na većim uzorcima i s duljim razdobljem praćenja ispitanika, kako bi se po-tvrdilo uspješnost metode u liječenju demencija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče
Profili:
Ninoslav Mimica
(autor)