Pregled bibliografske jedinice broj: 924359
Demografska kretanja, migracije i bračne veze u osječkom Donjem gradu tijekom 18. stoljeća
Demografska kretanja, migracije i bračne veze u osječkom Donjem gradu tijekom 18. stoljeća // 300 godina župne crkve Preslavnoga Imena Marijina i 300 godina povijesti Donjega grada - Zbornik radova sa znanstvenog skupa u povodu 300 godina crkve Preslavnoga Imena Marijina u Osijeku, 26 rujan 2014. / Jurić, Ivan (ur.).
Osijek: Župa Presvetog Imena Marijina, 2016. str. 109-123 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 924359 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Demografska kretanja, migracije i bračne veze u osječkom Donjem gradu tijekom 18. stoljeća
(Demographic trends, migrations and marriage network in Osijek's Lower Town)
Autori
Skenderović, Robert
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
300 godina župne crkve Preslavnoga Imena Marijina i 300 godina povijesti Donjega grada - Zbornik radova sa znanstvenog skupa u povodu 300 godina crkve Preslavnoga Imena Marijina u Osijeku, 26 rujan 2014.
/ Jurić, Ivan - Osijek : Župa Presvetog Imena Marijina, 2016, 109-123
ISBN
978-953-8102-08-0
Skup
Crkva Preslavnoga imena Marijina i osječki Donji grad u 18. stoljeću
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 26.09.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
demografska kretanja, bračne veze, migracije, Osijek, Donji grad, 18. st.
(demographic trends, marriage network, migrations, Osijek, Lower Town)
Sažetak
Nakon oslobođenja od osmanlijske vlasti Osijek je ušao u novo razdoblje svoje povijesti. Tijekom 18. stoljeća grad je doživio nagli porast broja stanovnika, ali i osnivanje brojnih institucija i djelatnosti karakterističnih za urbane sredine kao što su škole te vjerske i upravne institucije. Demografske promjene osječkoga Donjeg grada najbolje se mogu pratiti istraživanjem matičnih knjiga. Jedna od posebno važnih demografskih tema jesu doseljenici koji su tada doseljavali u Donji grad, što se vrlo detaljno može istražiti na temelju matičnih knjiga vjenčanih. Analiza vjenčanja pokazuje da su ubrzo nakon oslobođenja od osmanlijske vlasti u osječki Donji grad počeli doseljavati mnogi novi stanovnici iz raznih krajeva tadašnje Habsburške Monarhije, ali i iz drugih zemalja. Njihova zanimanja i znanja pomogla su razvitku grada, kako u gospodarskom, tako i u kulturnom i prosvjetnom pogledu. Doseljavanja iz različitih krajeva tadašnje Habsburške Monarhije i iz drugih zemalja stvorila su od osječkoga Donjeg grada multietničku sredinu po čemu je i danas prepoznatljiv. U radu će se posebna pažnja posvetiti smjerovima doseljavanja, vremenu doseljavanja, zanimanjima doseljenika te njihovim bračnim vezama i kumstvima. Takva analiza omogućava bolji uvid u razloge doseljavanja te međuetničke i druge socijalne odnose koji su vladali u osječkom Donjem gradu tijekom 18. stoljeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, podružnica Slavonski Brod
Profili:
Robert Skenderović
(autor)