Pregled bibliografske jedinice broj: 924133
Cjeloživotno obrazovanje po principima dr. Rudolfa Steinera u funkciji razvoja poduzetništva u turizmu
Cjeloživotno obrazovanje po principima dr. Rudolfa Steinera u funkciji razvoja poduzetništva u turizmu // Obrazovanje za poduzetništvo, 7 (2017), 1; 249-268 (podatak o recenziji nije dostupan, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 924133 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Cjeloživotno obrazovanje po principima dr. Rudolfa Steinera u funkciji razvoja poduzetništva u turizmu
(Life long learning according to principles of dr. Rudolf Steineer as a function of development of entrepreneurship in tourism)
Autori
Gregorić, Marina ; Lukša, Zvonka
Izvornik
Obrazovanje za poduzetništvo (1849-7845) 7
(2017), 1;
249-268
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
cjeloživotno obrazovanje ; dr. Rudolf Steiner ; općina Donji Kraljevec ; poduzetništvo ; turistička destinacija ; turizam
Sažetak
Dr. Rudolf Steiner (1861.-1925.) bio je velika osoba iz minulog stoljeća i iza sebe je ostavio značajan opus znanstveno antropozofskog rada vrlo širokog spektra. Rođen je u mjestu Donji Kraljevec, koje se nalazi u Međimurju u Republici Hrvatskoj. Bio je filozof, odgajatelj, pisac i glavni utemeljitelj antropozofije. Bavio se mnogim poljima ljudske djelatnosti kao što su: obrazovanje waldorfskim odgojem, biodinamička poljoprivreda, scenska umjetnost putem euritmije, likovna umjetnost, kiparstvo, slikarstvo, arhitektura i medicina. Ustanovio je i metode zdravstvene pedagogije, antropozofske medicine, oblikovanje govora te organsku arhitekturu. Cilj je ovog rada ukazati da cjeloživotno obrazovanje po principima dr. Rudolfa Steinera može biti u funkciji razvoja poduzetništva u turizmu što je itekako poželjno jer održivi razvoj poduzetništva u sferi turizma na području općine Donji Kraljevec može donijeti samo višestruke koristi lokalnom stanovništvu, a i široj zajednici. Turistička destinacija predstavlja razlog putovanja, a turističke robe u njoj generiraju posjete i slijedno tome turističku potrošnju. U radu se koriste primarni i sekundarni izvori podataka. Iz sekundarnih izvora podataka utvrđuju se definicije potrebnih pojmova, a uporabom kvalitativnih i kvantitativnih metoda primarnog istraživanja dolazi se do potrebnih podataka, na temelju kojih se mogu donijeti zaključci i adekvatne odluke za budućnost razvoja poduzetništva u turizmu, a time i razvoj turističke destinacije. Od kvalitativnih metoda u radu su korišteni intervjui s voditeljem ureda Turističke zajednice Međimurske županije i ravnateljicom Centra dr. Rudolfa Steinera u Donjem Kraljevcu te metoda promatranja, a od kvantitativnih anketno ispitivanje. Anketa je bila postavljena na stranice Facebooka i poslana na 313 službenih adresa waldorfskih ustanova u Hrvatskoj, Njemačkoj, Austriji, Švicarskoj i Italiji. Anketa je obrađena na uzorku od 309 osoba. Cjeloživotno obrazovanje i raznolike radionice na temu waldorfske pedagogije i biodinamičke proizvodnje hrane mogu biti čvrst temelj za razvoj poduzetništva u turizmu na području rođenja dr. Rudolfa Steinera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Napomena
Rad je prezentiran na 6. Međunarodnoj konferenciji o učenju za poduzetništvo - ICEL ; 27.10.2016. u Zagrebu.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Međimursko veleučilište u Čakovcu,
Visoka škola za ekonomiju, poduzetništvo i upravljanje Nikola Šubić Zrinski, Zagreb
Profili:
Marina Gregorić
(autor)