Pregled bibliografske jedinice broj: 923544
Kockanje sa starošču - mirenje sa sudbinom
Kockanje sa starošču - mirenje sa sudbinom // Psihologija starenja - Pogled u budućnost: 23. godišnja konferencija hrvatskih psihologa / Despot Lučanin, Jasminka ; Černja, Iva ; Lopižić, Josip ; Rudolfi, Nelija (ur.).
Šibenik: Hrvatsko psihološko društvo ; Hrvatska psihološka komora, društvo psihologa u Splitu, 2015. str. 33-33 (pozvano predavanje, recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 923544 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kockanje sa starošču - mirenje sa sudbinom
(Gambling with an old man - flocking with fate)
Autori
Zoričić, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Psihologija starenja - Pogled u budućnost: 23. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
/ Despot Lučanin, Jasminka ; Černja, Iva ; Lopižić, Josip ; Rudolfi, Nelija - Šibenik : Hrvatsko psihološko društvo ; Hrvatska psihološka komora, društvo psihologa u Splitu, 2015, 33-33
ISBN
978-953-55079-3-2
Skup
Psihologija starenja - Pogled u budućnost: 23. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 04.11.2015. - 07.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
starenje ; socijalni kapital ; igre na sreću
(aging ; social capital ; lottery games)
Sažetak
Premda je igranje na sreću prvenstveno aktivnost mlađih i generacije srednje dobi, pojavnost kockanja i kod starijih uzima sve više maha. Za razliku od mlađih koji igraju na automatima i kladionicama, stariji upražnjavaju proporcionalno češće igre u živo, u casinima. Pojam socijalnog kapitala nameće se kao vrijednost opisana kroz potencijal druženja, bivanja i druženja s drugim, zabave, a što je u starijoj populaciji izrazitije reducirano. Osuđeni na samovanje, na sebe, ne snalaze se sami sa sobom, te u svijetu zabavnih igara nalaze razbibrigu i popunjavanje dokolice. Igranju u ovim godinama često doprinosi racionalizacija da ionako nemaju što izgubiti, kroz što se i nazire njihova kockarska osobnost. U određenim kulturama način života organiziran oko rituala kladionice društveno umrežava starije, dajući im iluziju socijalne važnosti. Društvo u periodu anomije i tranzicije očito ne uspijeva ponuditi smislenije oblike aktivnosti za ove generacije, odnosno sublimaciju za svijet igranja na sreću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Psihologija