Pregled bibliografske jedinice broj: 923454
Geroprofilaktička uloga fizioteraperuta i medicinskih sestara u demografski staroh Hrvatskoj
Geroprofilaktička uloga fizioteraperuta i medicinskih sestara u demografski staroh Hrvatskoj // 28. edukacijski tečaj Društva medicinskih sestara u reumatologiji i rehabilitaciji HUMS-a : knjiga sažetaka ; u: Reumatizam 64 (2017) S1 / Laktašić-Žerjavić, Nadica (ur.).
Zagreb: Hrvatsko reumatološko društvo, 2017. str. 109-110 (poster, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 923454 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geroprofilaktička uloga fizioteraperuta i medicinskih sestara u demografski staroh Hrvatskoj
(The geroprophylactic role of physiotherapists and nurses in demographicly old Cratia)
Autori
Mateja, Znika ; Melita, Sajko ; Vesna, Brumnić ; Šklempe Kokić, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
28. edukacijski tečaj Društva medicinskih sestara u reumatologiji i rehabilitaciji HUMS-a : knjiga sažetaka ; u: Reumatizam 64 (2017) S1
/ Laktašić-Žerjavić, Nadica - Zagreb : Hrvatsko reumatološko društvo, 2017, 109-110
Skup
Edukacijski tečaj Društva medicinskih sestara u reumatologiji i rehabilitaciji HUMS-a (28 ; 2017)
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 26.10.2017. - 29.10.2017
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Fizioterapeuti, medicinske sestre, geroprofi laksa
(physiotherapist, nurse, GEROPROPHYLACTIC)
Sažetak
Prema popisu stanovništva iz 2011. godine u Hrvatskoj živi 4.284.889 stanovnika. Starih 65 i više godina je 758.633 odnosno 17, 7 % ukupne populacije. Ovim udjelom starijeg stanovništva u populaciji Hrvatska je iznad prosjeka zemalja Europske unije (17%). Time je Hrvatska zakoračila u „demografsku starost“. Šiber (1998.) definira predrasude kao izrazito apriorne stavove, donesene prije rasuđivanja, koji se temelje na snažnom emocionalnom odnosu, najčešće negativne i teško promjenjive, a stereotipe kao »generalizirana shvaćanja o osobinama pripadnika pojedinih društvenih grupa«. Kod starijih osoba, stereotipi naglašavaju njihove negativne osobine. Zdravstveni sustav nije prilagođen promjenama koje nosi nova struktura stanovništva, ali razvijaju se programi koji ukazuju na potrebu promjene. U Hrvatskoj je Referentni centar Ministarstva zdravlja RH za zaštitu zdravlja starijih osoba zajedno s partnerima donio geroprofi laktičke mjere za primarnu, sekundarnu i tercijarnu prevenciju za starije osobe. Prema SZO „Zdravstvena pismenost je sposobnost pojedinca da dobije pristup, razumije i koristi informacije koje promoviraju i dovode do boljeg zdravlja“. Ograničena zdravstvena pismenost dovodi do neadekvatne i neučinkovite preventivne skrbi, slabijeg korištenja zdravstvenih resursa, nezdravih stilova života, lošijih ishoda liječenja, povećanog mortaliteta starijih te povećanog broja grešaka u liječenju. Pravilna primarna, sekundarna i tercijarna prevencija bolesnih stanja u trećoj životnoj dobi pokazatelj je kvalitete zdravstvene skrbi u cjelokupnoj populaciji, a upravo u prevenciji fi zioterapeuti i medicinske sestre, mogu odigrati važnu ulogu edukatora, promotora zdravlja i posrednika između starijih i svih razina zdravstvene zaštite. Da bi to mogli potrebni su dobro educirani zdravstveni djelatnici s velikim znanjem o procesima starenja i bez predrasuda i stereotipa o starenju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište "Lavoslav Ružička" u Vukovaru,
Sveučilište Sjever, Koprivnica