Pregled bibliografske jedinice broj: 922798
Žene žrtve silovanja u Domovinskom ratu kao postratni proces – uloga osječkih medija u prikazima informacija o viktimizaciji žena tijekom rata
Žene žrtve silovanja u Domovinskom ratu kao postratni proces – uloga osječkih medija u prikazima informacija o viktimizaciji žena tijekom rata // Grad Osijek u obrani hrvatskog istoka / Brekalo, Miljenko (ur.).
Osijek, Hrvatska: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2018. (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 922798 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Žene žrtve silovanja u Domovinskom ratu kao postratni proces – uloga osječkih medija u prikazima informacija o viktimizaciji žena tijekom rata
(The female rape victims of the Homeland war in the postwar process - the role od Osijek media in the communication about victimization of women in the Homeland war)
Autori
Đaić, Vjekoslav ; Felger, Branimir ; Lesinger, Gordana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Grad Osijek u obrani hrvatskog istoka
/ Brekalo, Miljenko - : Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2018
ISBN
978-953-7964-61-0
Skup
Četvrti interdisciplinarni znanstveno - stručni skup: Grad Osijek u obrani hrvatskog istoka
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 31.01.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
žene, žrtve silovanja, osječki mediji, javna komunikacija, zakon, odšteta
(women, rape victims, media in Osijek, public communication, law, indemnities,)
Sažetak
Autori se u radu bave temom žena, žrtava silovanja u Domovinskom ratu, medijskom komunikacijom i fragmentarnim prikazima informacija o viktimizaciji žena tijekom rata, ali i u poraću. Pojašnjavaju razloge kolektivne šutnje, ne samo žena žrtava ratnih silovanja, već i društva u cjelini, posebice medija, uz tek pojedinačna i malobrojna javna svjedočanstva, dikrepancijom između nikad utvrđenog broja silovanih žena u ratu i službene statistike, te u tome vuče paralelu s rezultirajućim malobrojnim procesima zahtjeva za ostvarivanjem prava na odštetu. Uvidom u registar branitelja, kao bazu koju vodi Ministarstvo hrvatskih branitelja, status hrvatskih braniteljica iz Domovinskog rata imaju ukupno 24 164 žene, od kojih je 70 smrtno stradalih, a 7 ih se vodi nestalima. Točnih podataka o broju silovanih žena tijekom Domovnskog rata nema. Temeljni cilj rada je kvanitativnim metodološkim pristupom, u okviru Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja za vrijeme oružane agresije na Republiku Hrvatsku u Domovinskom ratu, donesenom 18.6.2015. godine, otkriti broj osoba koje su ostvarile pravo na konzumaciju naknade utvrđene Zakonom. Kvalitativnom metodom prikupljanja i analizom sadržaja sekundarnih izvora podataka deskribiraju se iskustva i doživljaji te element ratne traume. Također autor se u radu bavi i temom ratne i postratne sociološke misli i problematikom neodgovarajućeg broja pravomoćnih sudskih presuda za kazneno djelo silovanja u ratu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku - Odjel za kulturologiju