Pregled bibliografske jedinice broj: 922310
O književnoj kritici kao žanru danas i u dubrovačkom almanahu iz sredine 19. stoljeća ("Dubrovnik cviet narodnog knjižtva, Zagreb 1852.)
O književnoj kritici kao žanru danas i u dubrovačkom almanahu iz sredine 19. stoljeća ("Dubrovnik cviet narodnog knjižtva, Zagreb 1852.) // Criticism and silence:reading of macedonian literature and culture / Stojmenska-Elzeser, Sonja ; Jakimovska-Toshikj, Maja ; Trajanova, Sarita (ur.).
Skopje: Institute of Macedonian Literature - Skopje, 2017. str. 316-324 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 922310 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O književnoj kritici kao žanru danas i u
dubrovačkom almanahu iz sredine 19. stoljeća
("Dubrovnik cviet narodnog knjižtva, Zagreb 1852.)
(On Literary Criticism as Genre Today and in the
Dubrovnik Almanac from Mid-19 Century ("Dubrovnik
cviet narodnog knjižtva, Zagreb 1852.))
Autori
Bakija, Katja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Criticism and silence:reading of macedonian literature and culture
/ Stojmenska-Elzeser, Sonja ; Jakimovska-Toshikj, Maja ; Trajanova, Sarita - Skopje : Institute of Macedonian Literature - Skopje, 2017, 316-324
ISBN
978-608-4744-08-5
Skup
Criticism and silence:reading of macedonian literature and culture
Mjesto i datum
Skopje, Sjeverna Makedonija, 07.11.2016. - 08.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
književnokritički diskurz, književna kritika, časopisi, dijaloški karakter književnosti, Dubrovnik 19. stoljeća
(discourse of literary criticism, magazines, dialogue character of literature, Dubrovnik un 19 Century)
Sažetak
Svako temetiziranje književnokritičkog diskurza u suvremenom kontekstu svjedoči o vremenu getoizacije i sumraka današnje književne kritike. Književna kritika definitivno je izgubila svoju moć afirmacije autora i oblikovanja književne i kulturne scene te se u svijetu brzine i površnosti svela na promotivnu informaciju o izlasku knjige iz tiska. Time je izgubila i mogućnost obrazlaganja kao svog temeljnog postupka te se pred politikom povlači u časopise, a vrjednosnom sudu književne kritike ne ide u prilog ni predrasuda o kritičarima kao nerealiziranim (ili lošim) piscima. Ilustrativno je stoga današnjem položaju književne kritike suprotstaviti nastojanja jednog od urednika prvog književnog časopisa na hrvatskom jeziku u Dubrovniku (Dubrovnik cviet narodnog književstva (knjižtva), Dubrovnik – Zagreb (1849. – 1852.) Matije Bana koji u svom tekstu „Književno razsudjivanje“ piše o potrebi ozbiljne i utemeljene književne kritike, o moralnoj odgovornosti kritičara, prijeko potrebnom osjećaju samokritičnosti i pogubnosti uvjerenja o vlastitoj nepogrešivosti. Također ističe potrebu neovisnosti književnosti, književnika i kritičara od politike, a kritičara vidi kao moderatora književnih kretanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Povijest