Pregled bibliografske jedinice broj: 921755
Srčanožilni rizik u metabolički zdrave, no pretile osobe
Srčanožilni rizik u metabolički zdrave, no pretile osobe // Liječnički vijesnik- Abstract book- 11. hrvatski kongres o aterosklerozi Suplement 3 / Reiner, Željko (ur.).
Zagreb: HRVATSKI LIJEČNIČKI ZBOR – HRVATSKO DRUŠTVO ZA ATEROSKLEROZU, 2017. str. 42-42 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 921755 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Srčanožilni rizik u metabolički zdrave, no pretile osobe
(Cardiovascular risk in a metabolically healthy but adipose patient)
Autori
Baretić, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Liječnički vijesnik- Abstract book- 11. hrvatski kongres o aterosklerozi Suplement 3
/ Reiner, Željko - Zagreb : HRVATSKI LIJEČNIČKI ZBOR – HRVATSKO DRUŠTVO ZA ATEROSKLEROZU, 2017, 42-42
Skup
11. hrvatski kongres o aterosklerozi
Mjesto i datum
Umag, Hrvatska, 05.10.2017. - 07.10.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Pretilost ; Srčanožilni rizik ; Metaboličko zdravlje
(Obesity ; Cardiovascular risc ; Metabolic health)
Sažetak
Pretilost je jedan od vodećih zdravstveni problema i važan čimbenik razvoja srčanožilnih bolesti. Jasna je patofiziološka i klinička poveznica između pretilosti i niza metaboličkih poremećaja. Epidemija debljine zahvaća i one koji imaju povećanu tjelesnu masu, no bez jasnih metaboličkih odstupanja - njih nazivamo metabolički zdravim pretilim osobama. Metabolički zdrave pretile osobe često srećemo u populaciji adipoznih ljudi, prema istraživanjima njihova se prevalencija u europskim zemljama kreće od 11 do 26%. Metabolički zdrave pretile osobe su zasebna podskupina debelih ljudi za koju još nije u potpunosti jasno postoji li određeni genetski predisponirajući čimbenik , tj. određeni fenotip (npr. manje nakupljanje visceralnog masnog tkiva) koji smanjuje morbiditet i smrtnost povezanu s pretilošću. Za definiciju metaboličkog zdravlja u pretilih osoba nema konsenzusa. Koriste se pojedinačno isti parametri kao i kod definicije metaboličkog sindroma (vrijednosti ukupnog, HDL i LDL kolesterola, triglicerida, glikemije natašte, krvnog tlaka, indeksa inzulinske rezistencije, parametara upale kao što je visokoosjetljiv CRP), no u raznima kombinacijama. Kako se radi o osobama povećane tjelesne težine opseg struka se ne uzima u obzir. Postavlja se pitanje što će se u budućnosti desiti s takvim osobama, na koji ih načni treba pratiti, liječiti te kakav je njihov sveukupni srčanožilni rizik. U dosadašnjim višegodišnjim praćenjima nađeno je da će najmanje polovica njih tijekom godina razviti neki od metaboličkih poremećaja. U usporedbi sa zdravima osobama normalne tjelesne težine sveukupno ipak nose veći srčanožilni rizik, iako ne onakav kao što ga imaju pretile osobe s već prisutnim metaboličkom odstupanjima. U velikog broja metabolički zdravih pretilih osoba je trenutno stanje metaboličkog zdravlje prolazna faza i ne može se olako zaključiti da će doživotno biti bez rizika razvoja aterosklerotskih promjena. Nameće se zaključak da je metabolički zdrave pretile osobe potrebno liječio od debljine i ukazivati na njene sveukupne štetne posljedice ; kako one koje su vezne uz srčanožilni rizik tako i one nevezane uz njega. Takve osobe su i dalje izložene ostalim posljedicama debljine kao što su povećan rizik od neoplazmi, osteoartritisa, slabije funkcionalne sposobnost, niže kvalitete života itd. Metabolički zdrava pretilost nije benigno stanje zbog čega je važno promicati gubitak težine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb
Profili:
Maja Baretić
(autor)