Pregled bibliografske jedinice broj: 921533
POVEZANOST IZMEĐU OBILJEŽJA PARTNERSKIH SUKOBA I PERCEPCIJE KVALITETE PARTNERSKOG ODNOSA
POVEZANOST IZMEĐU OBILJEŽJA PARTNERSKIH SUKOBA I PERCEPCIJE KVALITETE PARTNERSKOG ODNOSA // 1. međunarodni znanstveno-stručni skup Odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta "Zaštita i promicanje dobrobiti djece, mladih i obitelji" - Knjiga sažetaka / Merkaš, M. ; Brdovčak, B. (ur.).
Zagreb: Hrvatsko katoličko društvo, 2017. str. 106-106 (poster, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 921533 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
POVEZANOST IZMEĐU OBILJEŽJA PARTNERSKIH SUKOBA I PERCEPCIJE KVALITETE PARTNERSKOG ODNOSA
(Correlations between characteristics of relationship conflict and perception of quality of relationship)
Autori
Blažeka Kokorić, Slavica ; Stolfa, Gordana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
1. međunarodni znanstveno-stručni skup Odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta "Zaštita i promicanje dobrobiti djece, mladih i obitelji" - Knjiga sažetaka
/ Merkaš, M. ; Brdovčak, B. - Zagreb : Hrvatsko katoličko društvo, 2017, 106-106
ISBN
9789538014161
Skup
1. međunarodni znanstveno-stručni skup Odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta "Zaštita i promicanje dobrobiti djece, mladih i obitelji"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.12.2017. - 08.12.2017
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
partnerski sukobi, strategije rješavanja sukoba, percepcija kvalitete odnosa
(relationship conflict, conflict resolution strategies, perception of quality of relationship)
Sažetak
U uvodnom dijelu rada bit će pojašnjena važnost proučavanja odrednica pojavljivanja i načina rješavanja partnerskih sukoba u kontekstu predikcije ukupne kvalitete i stabilnosti partnerskog donosa. Središnji dio rada donosi prikaz kvantitativnog istraživanja čiji cilj je bio utvrditi postoji li statistički značajna povezanost između obilježja partnerskih sukoba i doživljaja kvalitete partnerskog odnosa. U istraživanju je sudjelovalo 149 osoba koje su zbog teškoća u partnerskom odnosu bile uključene u proces savjetovanja u okviru jednog obiteljskog centra. Za prikupljanje podataka korištena je metoda popunjavanja upitnika koji se sastojao od sljedećih mjernih instrumenata: Skala konflikata i rješavanja problema (Kerig, 1996.), Upitnik o bračnom sagorijevanju (Ericson, 1993.), Upitnik o budućnosti veze (Spiner, 1976., prema Vrhovski, 2004.), te Upitnik o socio-demografskim obilježjima i obilježjima obiteljske sredine ispitanika (Stolfa, 2016). U analizi prikupljenih podataka korištene su metode deskriptivne statistike, izračunavanje t-testa te Pearsonovog koeficijenta korelacije. Dobiveni rezultati su pokazali da postoji značajna povezanost između obilježja partnerskih sukoba i percepcije kvalitete veze. Potvrđeno je da je veći stupanj izraženosti partnerskih konflikata povezan s manjim zadovoljstvom u vezi te s manjim ulaganjem u odnos, ali i s većim emocionalnim sagorijevanjem i odustajanjem od odnosa. Češće prisutna strategija kooperacije u rješavanju sukoba povezana je s većim zadovoljstvom u vezi i većim ulaganjem u odnos, dok je veće odustajanje od odnosa i manje zadovoljstvo u vezi povezano sa češćim partnerovim izbjegavanjem sukoba, s učestalijim korištenjem strategije podizanja zida i verbalne agresije. Nadalje, utvrđena je povezanost između učestalijeg korištenja fizičke agresije u sukobu kod partnera s manjim zadovoljstvom u vezi te s većim emocionalnim sagorijevanjem i odustajanjem od odnosa. Rezultati su pokazali da doživljaj učestalijeg efikasnog rješavanja sukoba pozitivno korelira s višim stupnjem zadovoljstva u vezi, s većom spremnošću na aktivno ulaganje u odnos, te s manjim emocionalnim sagorijevanjem i manjim odustajanjem od odnosa. Dobiveni istraživački nalazi potvrđuju postavke bihevioralne teorije bračne kvalitete te važnu ulogu atribucije u kontekstu pojašnjenja bitnih odrednica partnerskih sukoba. Oni ukazuju na važnost pravovremenog pružanja profesionalne podrške partnerima u procesu razrješavanja partnerskih sukoba i unapređenja kvalitete parterskih odnosa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti