Pregled bibliografske jedinice broj: 921417
Utjecaj pripreme za porođaj na duljinu dojenja
Utjecaj pripreme za porođaj na duljinu dojenja // Sestrinski glasnik, 19 (2014), 3; 205-210 doi:10.11608/sgnj.2014.19.043 (međunarodna recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 921417 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj pripreme za porođaj na duljinu dojenja
(Influence of preparation for the childbirth to the length of breastfeeding)
Autori
Žulec, Mirna ; Puharić, Zrinka ; Zovko, Ana
Izvornik
Sestrinski glasnik (1331-7563) 19
(2014), 3;
205-210
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
dojenje ; dojenče ; priprema za porođaj ; majčino mlijeko Kratki naslov: Porođaj i duljina dojenja
(breastfeeding ; infant ; preparation for childbirth ; breast milk Running head: childbirth to the length of breastfeeding)
Sažetak
Cilj je rada ispitati utjecaj pripreme za porođaj na duljinu dojenja odnosno utjecaj vanjskih čimbenika na odluku majke o duljini dojenja. U istraživanje je uključeno 30 ispitanica. Za svrhe istraživanja napravljen je originalni anketni upitnik. Istraživanje je provedeno na Klinici za ginekologiju i porodništvo Kliničke bolnice „Sveti Duh“. Rezultati su prikazani deskriptivnim statističkim metodama. Najveći broj ispitanica pripada dobnoj skupini od 26 do 32 godine starosti [50, 0%]. U odnosu na stupanj obrazovanja 50% ispitanica ima srednju stručnu spremu. Nadalje, 50% ispitanica su višerodilje. U bračnoj je zajednici 90, 0% ispitanica, a 700% ispitanica pohađalo je tečaj za trudnice. Većina ispitanica [83, 3%] rodila je prirodnim putem, u bolnici koja je Prijatelj djece (93, 33%). Od ukupnog broja 96, 7% ispitanica navodi da doji ili je dojilo svoje dijete. 70% ispitanica navodi da je odluku o dojenju donijelo za vrijeme trudnoće, a njih 30% istu je odluku donijelo poslije porođaja. Od ukupnog broja 36, 7% ispitanica navodi kako su potrebne informacije o potrebama dojenja dobile od djelatnika klinike. U 23, 3% ispitanice navode kao glavni izvor informiranja uporabu interneta, u 16, 7% slučajeva to je pedijatar, a u 13, 3% patronažna medicinska sestra. 50% ispitanica smatra da su djelatnici zaposleni u rodilištu najtočniji i najpouzdaniji izvor informacija, do 16, 7% smatra da je to pedijatar, a 13, 3% da je to medicinska sestra. Ispitanice su u visokom postotku [70%] pohađale tečajeve za trudnice, a također u istom postotku odluku o dojenju donijele su za vrijeme trudnoće, prije odlaska u rodilište. Razni izvori podrške i/ili informiranja o dojenju međusobno koreliraju, što upućuje na činjenicu da ispitanice traže informacije ili potporu, istodobno iz više izvora, kako bi provjerile postojeće znanje ili ga dopunile novim saznanjima. Zaključuje se kako dobra i kvalitetna priprema za porođaj ima velik utjecaj na uporabu i duljinu trajanja dojenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište u Bjelovaru
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- HRČAK