Pregled bibliografske jedinice broj: 921240
Preventivni program rada grupe djece i mladeži s poremećajima u ponašanju Modifikacija ponašanja putem igre "MPPI": Rad s obitelji- alternativa institucionalizaciji
Preventivni program rada grupe djece i mladeži s poremećajima u ponašanju Modifikacija ponašanja putem igre "MPPI": Rad s obitelji- alternativa institucionalizaciji // Kriminologija & socijalna integracija, 10 (2002), 1; 73-86 (recenziran, članak, stručni)
CROSBI ID: 921240 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Preventivni program rada grupe djece i mladeži
s poremećajima u ponašanju Modifikacija
ponašanja putem igre "MPPI": Rad s obitelji-
alternativa institucionalizaciji
(Preventive program Modification of behaviour
through play – MPPI: Work with family-
alternative of institutionalization)
Autori
Ilijaš, Antun ; Kusturin, Sunčana ; Makvić, Krešimir
Izvornik
Kriminologija & socijalna integracija (1330-2604) 10
(2002), 1;
73-86
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
obitelj ; institucionalizacija ; preventivni program
(family ; institutionalisation ; preventive program)
Sažetak
Neosporna je i nezaobilazna uloga i važnost obitelji u razvoju i odrastanju djeteta, ali i tijekom cjelokupnog životnog puta svakog čovjeka. Obitelj za dijete predstavlja vrelo i jezgro potetnih znanja o drugim ljudima i vanjskom svijetu. U njoj se uči, dijele radosti i teškoće. Prirodna je težnja čovjeka za skladnim i harmoničnim obiteljskim odnosima, no neke obitelji u tome ne uspjevaju. Niz razloga može narušavati, ugrožavati i uništavati cjelovitost i kvalitetu obiteljskog života. Obiteljski problemi najčešće se reflektiraju u cijeloj svojoj jačini na dijete. Kod pojedine djece nastanak poremećaja u ponašanju logična su posljedica neodgovarajućeg i problematičnog obiteljskog okruženja. Izdvajanje djeteta i upućivanje u odgovarajuću instituciju jedan je od načina intervencije i pomaganja kako djetetu, tako i cijeloj obitelji. U našem radu usmjeravamo pažnju na potrebu i sadašnju praksu rada s obiteljima tijekom institucionalizacije djeteta. Za cjelovito, kvalitetno i učinkovito pomaganje u rješavanju i ublažavanju obiteljskih problema neophodno je da se uz tretman djeteta u ustanovi istovremeno provodi i stručan rad s obitelji u cjelini. Medutim, rad s obitelji moguć je i potreban ne samo kada je dijete izdvojeno, već i kao mjera prevencije nastanka i razvoja problema. Stoga ćemo u posljednjem dijelu ovog rada prikazati dva osnovna oblika rada s obiteljima u sklopu Preventivnog progama "Modifikacija ponašanja putem igre", kao i rezultate istraživanja provedenog s roditeljima koji su uključeni u ovaj Program. Analiza praktičnih iskustava iz rada s roditeljima kroz roditeljske sastanke i individualni savjetodavni rad tijekom obilazaka obilelji, pokazuje smislenost i opravdanost takvog načina rada, prvenstveno u cilju prevencije, ali i kao jednu od mogućnosti podizanja kvalitete i sadržajnosti provođenja institucionalnih i vaninstitucionalnih oblika zaštite djece i obitelji u cjelini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Criminal Justice Abstracts
- Social Services Abstracts
- Sociological Abstracts
- Psycinfo
- HRČAK