Pregled bibliografske jedinice broj: 921033
Kapitali Josipa Kozarca
Kapitali Josipa Kozarca // Knjiški Krnjaš 1 - 2 / Matić, Slavko ; Bilić, Anica (ur.).
Zagreb : Vinkovci: Centar za znanstveni rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Vinkovcima, 2017. str. 133-173 doi:10.21857/yk3jwhr179 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 921033 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kapitali Josipa Kozarca
(Josip Kozarac's Capitals)
Autori
Bilić, Anica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Knjiški Krnjaš 1 - 2
/ Matić, Slavko ; Bilić, Anica - Zagreb : Vinkovci : Centar za znanstveni rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Vinkovcima, 2017, 133-173
ISBN
978-953-347-117-4
Skup
Knjiški Krnjaš II:, Josipu Kozarcu, u povodu 110. obljetnice smrti
Mjesto i datum
Vinkovci, Hrvatska, 16.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Josip Kozarac ; modernizacija ; naslijeđeni, stečeni, obrazovni, jezični, društveni, intelektualni, književni, kulturni i simbolički kapital
(Josip Kozarac ; modernization ; inherited, acquired, educational, linguistic, social, intellectual, literary, cultural and symbolic capital)
Sažetak
Josip Kozarac u svojemu književnom opusu, nastalom u rascjepu između ideala i slavonskog areala, zagovara s pozicija racionalističkoga svjetonazora modernu kulturu i društvo te promovira i propagira njezine vrijednosti, uz ostale, kapital i profit. Njegov je spisateljski projekt prožet idejom o boljitku Slavonije i tendencijom kako oživjeti mrtve kapitale, tj. neobrađenu zemlju, vratiti plugu i motici seoske sinove odbjegle u činovnički stalež te podići gospodarski rast zemlje modernizacijom poljoprivredne proizvodnje. Premda se Kozarac na ponekim stranicama predstavlja kao „ekonomski pisac i dijagnostičar“ koji je znao voditi dobru računicu, držao je da je „čovjek je najvrjedniji kapital u svakoj zemlji“ jer pravo bogatstvo nije u novcu, nego u radu, čime potvrđuje svoju etiketu „pjesnika rada“, koji se morao stečenim, obrazovnim i društvenim kapitalom izboriti za svoje mjesto u društvu te je njegov životopis primjer samoaktualizacijske vrijednosne orijentacije. Zagovarao je i moralnu rekonstrukciju društva, zbog čega su ga književni kritičari imenovali „pedagoškim tutorom“ i „društvenim liječnikom“, a ključ uspjeha pojedinca vidio je u obiteljskoj sreći. S osloncem na sociologiju književnosti istraživački ćemo promatrati naslijeđeni, stečeni, obrazovni, jezični, društveni, intelektualni, književni, kulturni i simbolički kapital hrvatskoga pisca Josipa Kozarca. U ovisnosti o indikatorima kapitala promatrat ćemo postupak Kozarčeva zauzimanja prostora književnih pozicija i njegove kanonizacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija