Pregled bibliografske jedinice broj: 920612
Svetište Gospe Sinjske na nacrtima iz Arhiva Franjevačkog samostana u Sinju
Svetište Gospe Sinjske na nacrtima iz Arhiva Franjevačkog samostana u Sinju. Split : Zagreb: Franjevacka Provincija Presvetog Otkupitelja ; Franjevački samostan Čudotvorne Gospe Sinjske ; Institut za povijest umjetnosti, 2017 (monografija)
CROSBI ID: 920612 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Svetište Gospe Sinjske na nacrtima iz Arhiva Franjevačkog samostana u Sinju
(The Sanctuary Of Our Lady Of Sinj In Drawings From The Archives Of The Franciscan Monastery In Sinj)
Autori
Bilić, Darka
Prevoditelji
Russotti-Babić, Nicoletta ; Vuković Perica, Nine
Ostali urednici
Tomić, akademik Radoslav ; Jurišić, fra Hrvatin Gabrijel
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, ostalo
Izdavač
Franjevacka Provincija Presvetog Otkupitelja ; Franjevački samostan Čudotvorne Gospe Sinjske ; Institut za povijest umjetnosti
Grad
Split : Zagreb
Godina
2017
Stranica
164
ISBN
978-953-7875-11-4
Ključne riječi
Sinj, nacrti, arhiv, crkva, samostan, franjevci
(Sinj, drawings, archives, church, monastery, Franciscans)
Sažetak
Uvidom u arhitektonske nacrte i fotodokumentaciju pohranjenu u Arhivu Franjevačkog samostana u Sinju pojavila se potreba da se ponovno sagleda tijek izgradnje samostanskog kompleksa Čudotvorne Gospe Sinjske. Ovom prilikom je identificirano više nacrta koji prate razne faze izgradnje i intervencije na crkvi i samostanu od početka 18. do početka 21. stoljeća, koji do sada nisu bili poznati stručnoj javnosti. Pronađeni nacrti i podaci, koji se iz njih mogu iščitati, omogućili su gotovo preciznu rekonstrukciju povijesti izgradnje crkve i njezinih pojedinih dijelova, npr. pročelja i redovničkog kora, zatim rekonstrukciju izgradnje zvonika i samostanskog kompleksa. Osim nacrta, koji dokumentiraju povijest izgradnje crkve i samostana, u fondu se nalaze i projekti dijelova samostanskog kompleksa koji nikada nisu realizirani, a svjedoče o pomnom planiranju zamišljenih građevinskih zahvata, složenoj proceduri odabira konačnog projekta za izgradnju i odlučnosti redovnika da u datim povijesnim okolnostima iznađu najbolje i najljepše moguće rješenje, obraćajući se za realizaciju svojih planova istaknutim inženjerima i arhitektima svoga vremena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest, Povijest umjetnosti